A magyar tőzsde történelme

Főbb pontok

A magyar tőzsde – központjában a Budapesti Értéktőzsdével (BÉT) – a gazdasági fejlődés, a privatizáció, valamint a befektetői kultúra alakulásának egyik ikonikus helyszíne a modern Magyarországon. Története egybeforr hazánk történelmi, politikai és pénzügyi fordulópontjaival, a 19. századi polgárosodástól egészen a 21. századi globális pénzpiaci integrációig. Ebben a cikkben áttekintjük, hogyan és miért jött létre a magyar tőzsde, milyen szerepet játszott a hazai ipar, mezőgazdaság és szolgáltatások finanszírozásában, hogyan élte túl a világháborúkat és a szocializmus évtizedeit, majd miként éledt újra a rendszerváltozás után. Hasznos, friss forrásokra is támaszkodunk (MNB Tanulmányok 2025/2, OECD 2024 jelentés, IMF World Economic Outlook, 2025) annak érdekében, hogy bemutassuk a tőzsde szerepét napjaink befektetési környezetében.

1. A kezdetek: polgárosodás és a 19. század piaci igényei

A magyar tőzsde előzményei az 1850-es, 1860-as évekre nyúlnak vissza, amikor Pest, Buda és Óbuda egybeolvadása (1873) még csak előkészületben volt. Az Osztrák–Magyar Monarchia erőteljesen iparosodó, modernizálódó részévé vált a városegyesülés után Budapest, és a gazdasági élet központjává nőtte ki magát. A kereskedő- és iparosrétegnek nagy szüksége volt olyan intézményekre, ahol szervezett keretek között tudtak árucikkekkel, értékpapírokkal kereskedni, valamint biztosabb hitelezési-fedezeti rendszert kialakítani. Bécsben (1850-es években) már működött a Habsburg Birodalom egyik legjelentősebb tőzsdéje, ami mintaként szolgált a pesti és más magyarországi gazdasági köröknek.

Kezdetben árutőzsdeként jelent meg az intézmény: a mezőgazdasági termények, elsősorban gabona, kukorica és később a gyapjú adásvétele zajlott szervezett körülmények között. Pest szerepe kifejezetten fontos volt a Duna menti kereskedelemben, az Alföldről érkező termények exportjában, így nem véletlenül merült fel az igény egy helyi tőzsde alapítására. Végül 1864-ben létrejött a Pesti Lloyd Társulatban egy szervezett kereskedési fórum, amelyet később Áru- és Értéktőzsdének neveztek el. Ez tekinthető a Budapesti Értéktőzsde elődjének.

A tőzsde fejlődését támogatta a hazai vasút- és infrastruktúraépítés, amelyhez jelentős külföldi és belföldi tőkebevonásra volt szükség. A vasúttársaságok részvényei, kötvényei forogni kezdtek ezen a viszonylag új platformon, és ez a folyamat szoros kapcsolatot teremtett a dualizmus kori Magyarország ipari növekedése, illetve a korai részvénypiacok között.

2. A Budapesti Áru- és Értéktőzsde megalapítása (1864–1873)

Az 1867-es kiegyezés után a gazdasági fejlődés új lendületet kapott. A tőzsdei kereskedelem ekkor még főként árucikkekre korlátozódott, de néhány bank és ipari vállalat részvénye is jegyezhető volt. Hivatalosan 1864-ben kezdődött a pesti tőzsdézés a Lloyd-palotában, ám a hivatalos “tőzsdei alapítás” dátumaként sokan 1864. január 18-át tekintik, amikor is sor került az első, szabályozott keretek közötti kereskedésre a Pesti Csarnokban. Az 1870-es évekre a tőzsde egyre inkább intézményesedett: 1873-ban összeolvadt Pest, Buda és Óbuda, Budapest így Közép-Európa egyik dinamikusan fejlődő metropoliszává vált, és ezzel a tőzsde is szervezeti keretek között, Budapesti Áru- és Értéktőzsde néven folytatta működését (Forrás: BÉT történeti archívum).

Az 1873-as bécsi tőzsdekrach komoly visszaesést hozott a Monarchia pénzpiacain, de a pesti tőzsde – bár érzékenyen reagált – az 1880-as évek második felétől újabb bővülést tapasztalt. Az agrárium, a hitelintézetek és a vasút társaságok továbbra is meghatározó szereplők voltak. Az Osztrák–Magyar Bank (az MNB elődje) pénzügyi stabilitási funkciót látott el, és a pesti tőzsde ezzel párhuzamosan a vidéki befektetők számára is kezdett “biztos ponttá” válni, legalábbis a korabeli viszonyokhoz mérten.

3. Az 1900-as évek eleje: békebeli virágzás és a világháború előtti időszak

Az 1900–1914 közötti időszakot szokták nevezni a “békebeli Magyarország” virágkorának is. Ebben az időben a városiasodás, a bankrendszer fejlődése, az ipari termelés és a vasúthálózat kiépülése komoly lendületet adott a részvénykibocsátásoknak. A földbirtokosoknak és a polgároknak, akiknek vagyonuk volt, gyakran vonzó befektetési formát jelentett a tőzsdei részvény, különösen a kiemelt vállalatok (pl. Magyar Leszámítoló és Pénzváltó Bank, Győri Vasút, stb.) esetében. A Budapestet (vagy Pestet) az 1900-as években látogató külföldiek is észlelhették a tőzsde nyüzsgését, a kávéházakban és az újságokban is kiemelten foglalkoztak az árfolyamok alakulásával.

Ebben a korszakban a BÉT (akkor még Áru- és Értéktőzsdeként emlegetik) már a Monarchia egyik kiemelkedő szereplőjévé vált Bécs mellett, köszönhetően többek között annak, hogy a magyar gabona Európában keresett termény volt, és a számos kiegyezés utáni iparpolitikai kedvezmény is elősegítette a vállalati részvények megjelenését. A világháború közeledtével (1914) azonban a tőzsde első nagy törése kezdődött: a hadikiadások és az állam katonai prioritásai háttérbe szorították a békebeli gazdasági növekedést, sőt a tőzsdei kereskedést 1914-ben időlegesen fel is függesztették.

4. I. világháború, Trianon és az infláció kora (1914–1924)

Az I. világháború kitörésekor a Monarchia tőzsdéi – így a pesti is – védelmi intézkedésként akár hónapokra lezártak, hiszen a piaci szereplők pánikszerű eladásokba kezdhettek, ami összeomláshoz vezethetett volna. A háborús gazdaságban a hadikölcsönök kerültek előtérbe, míg a polgári részvénykereskedelem jelentősen visszaszorult. A háborúvesztés, a Monarchia felbomlása és a trianoni békeszerződés (1920) következtében Magyarország területének és gazdasági erőforrásainak jelentős részét elveszítette. Ez közvetlenül hatott a vállalatokra, hiszen sok gyár, bányatelek, mezőgazdasági terület külföldi fennhatóság alá került.

A következő drámai fejezet az 1921–1924 közötti hiperinflációs időszak volt. Bár még nem ért el olyan extrém mértéket, mint a II. világháború utáni (1945–46-os) hiperinfláció, de már ez is jelentősen megviselte a befektetői bizalmat. A korona elértéktelenedése miatt a lakosság és a vállalatok is inkább deviza vagy más stabil eszköz felé fordultak. A BÉT még működött, de a forgalom erősen visszaesett, és csak az 1924-es stabilizációs intézkedések (a Pengő bevezetésének előkészítése) hoztak némi megnyugvást.

5. Két világháború között: rövid fellendülés és a nagy gazdasági válság (1924–1939)

Az 1920-as évek közepétől Magyarországon konszolidáció indult. A Bethlen-kormány próbálta újraéleszteni a gazdaságot, a külföldi kölcsönök (Népszövetségi kölcsön) segítették az ország talpra állását. A pénzügyi stabilizáció jegyében bevezették a Pengőt (1927), ami a maga idejében az egyik legerősebb devizának számított a régióban. Ez a viszonylagos stabilitás fellendítette a tőzsdei kereskedést, rengeteg bank, ipari vállalat és közműcég részvénye forgott, új kibocsátásokkal találkozhattak a befektetők. Az Áru- és Értéktőzsde központi szerepet játszott a magyar gazdaság finanszírozásában – ez a “mini aranykor” nagyjából 1929-ig tartott.

Az 1929-ben kirobbant világgazdasági válság ugyan a magyar tőzsdét sem kímélte. Külföldi tőkekiáramlás, bankcsődök, a mezőgazdaság és ipar zsugorodása, majd az ezt követő politikai feszültségek és fegyverkezési hullám először a forgalmat, majd a befektetői bizalmat is megtépázták. A Pengő ugyan nem omlott össze az 1930-as években, de jelentősen meggyengült, az államadósság átütemezésekre szorult. A tőzsde részvénykínálata beszűkült, a vállalatok nagy része stagnált vagy veszteséges volt. Így a II. világháború küszöbén (1939) a BÉT már korántsem a békeidők optimizmusát tükrözte.

6. II. világháború és a szocializmus évtizedei: megszűnik a klasszikus tőzsde

A háború kitörésekor a tőzsde újfent háttérbe szorult: 1944–45-ben Budapest ostroma, az ország hadműveletei gyakorlatilag ellehetetlenítették a piac normális működését. Az 1945 utáni újjáépítés során rövid időre még működött a tőzsde, de nagyon alacsony forgalommal, hiszen a bankrendszer összeomlott, a gazdaság romokban hevert, és a hiperinfláció (1945–46) során a Pengő gyakorlatilag teljesen elértéktelenedett. Egy 1946. januári feljegyzés (Forrás: MNB Levéltár – Hiperinflációs Időszak, 1946) szerint a tőzsdei forgalom minimális volt, inkább csereügyletekről szólt, mint klasszikus részvénykereskedésről.

1948–49 folyamán a kommunista hatalomátvétel és a magántulajdon felszámolása a hazai tőzsde teljes megszűnéséhez vezetett. A vállalatokat, bankokat államosították, a részvények értéktelenné váltak, a piaci alapon működő szervezett kereskedés ideológiailag is elfogadhatatlan lett a szocialista tervgazdaságban. Ez egészen 1989-ig, a rendszerváltásig meghatározta a magyar tőzsde sorsát: hivatalosan megszűnt, nem létezett klasszikus értelemben vett értékpapír-piac.

7. Rendszerváltás és a BÉT újraindulása (1990)

A szocializmus évtizedei során némileg fű alatt működött néhány zárt körű értékforgalmazási forma (pl. kötvények bizonyos vállalati körben), de ezek inkább adminisztratív, semmint valódi tőzsdei ügyletek voltak. Az 1980-as évek végére Magyarország gazdaságilag egyre inkább a külföldi hitelekre szorult, az államadósság és a gazdasági reformkényszer miatt felgyorsultak az átalakulási folyamatok.

1989–1990-ben a politikai változások és a piacgazdaságra való áttérés igénye vezettek oda, hogy a Budapesti Értéktőzsde hivatalosan újrainduljon 1990. június 21-én.

Az újjászervezett BÉT első éveiben csak néhány tucat részvény forgott, a legnagyobb forgalmat az Állami Nyomda, a Skála-Coop vagy az IBUSZ papírjai jelentették, és a forgalom is rendkívül alacsony volt a későbbi időszakokhoz képest. Ám szimbolikus jelentősége óriási volt: újra létezett a klasszikus értelemben vett magyar tőzsde. Ezzel párhuzamosan megindult a bankok és más pénzügyi szervezetek privatizációja, a külföldi befektetők egyre nagyobb érdeklődéssel figyelték az új piacot (Forrás: OECD: Eastern Europe Market Reforms, 1991–92).

8. Privatizáció és tőzsdefellendülés (1992–1998)

A 90-es évek elején kezdődő privatizációs hullám új szakaszt hozott a BÉT történetében. A nagy állami vállalatok – TVK, MOL, OTP, Richter Gedeon stb. – részvényeit fokozatosan bevezették a tőzsdére, sok esetben külföldi befektetők bevonásával. Ez a folyamat modernizálta a magyar gazdaság szerkezetét, és a tőzsdén is komoly likviditásbővülést eredményezett. Az 1990-es évek közepére a BUX index megjelent (1991-ben számították először), amely a tőzsdei árfolyamok általános változását próbálta mérni.

Egy 1997-es MNB-tanulmány kimutatta, hogy az 1990 és 1996 közötti időszakban a tőzsdei kapitalizáció (a részvények összpiaci értéke) megtizenötszöröződött, bár a bázis alacsony volt. A külföldi befektetők aránya is gyorsan nőtt, a portfóliótőke-beáramlás a stabilizációt segítette, ugyanakkor a gazdaság külső kitettségét is fokozta. A Bokros-csomag (1995) eleinte visszavetette ugyan a gazdasági növekedést, de a fiskális stabilitáshoz hozzájárult, ami közép távon a tőzsde fejlődésének is jót tett. 1998-ra a BÉT a közép-európai régió egyik fontos piacává nőtte ki magát.

9. Dotcom-lufi, EU-csatlakozás és a 2000-es évek kihívásai (1999–2008)

A 2000-es évek elején a dotcom-lufi a nemzetközi piacokon (elsősorban az Egyesült Államokban) nagy hullámzásokat okozott, s bár Magyarországon nem volt kiugróan sok technológiai részvény kibocsátása, a nemzetközi tőkeáramlás ingadozása kihatott a BÉT-re. A “régiós összehasonlításban” a BÉT viszonylag stabil maradt, köszönhetően az erős blue chip papíroknak (OTP, MOL, Richter, Matáv/Telekom), amelyekhez folyamatosan áramlott a külföldi portfóliótőke is.

A 2004-es EU-csatlakozás újabb lendületet adott: a befektetői bizalom nőtt, a magyar részvénypiac külföldi befektetők számára is könnyebben hozzáférhetővé vált. A BÉT 2004–2007 között jelentős árfolyam-emelkedést produkált, a BUX index többször döntött rekordot. A gazdasági növekedés 4–5% körüli volt, a nemzetközi likviditás pedig bőséges. Mindeközben a hazai lakosság is kezdett ráébredni, hogy a bankbetéteknél magasabb hozamot kínálhatnak a részvények vagy a befektetési alapok. Bár a pénzügyi kultúra lassan fejlődött, a brókercégek és bankok erőteljes marketingtevékenységének köszönhetően a 2000-es évek közepére már több százezer lakossági értékpapírszámla létezett Magyarországon.

2007–2008-ra a felívelés végén egyre többen jelezték, hogy a nemzetközi hitelpiacok túl vannak fűtve, és a globális pénzügyi válság fenyegető közelségbe került. A magyar tőzsde is kitett volt a carry trade ügyleteknek (külföldi befektetők olcsó devizában vettek fel hitelt, amit itteni részvényekbe fektettek), és ekkor még senki sem sejtette, mekkora összeomlás vár a piacokra.

10. A 2008-as válság és utóhatásai (2008–2013)

Az amerikai subprime válság 2008 őszén kibontakozott, és globális pénzügyi krízishez vezetett. A magyar tőzsde rövid idő alatt durva árfolyameséseket szenvedett el, a BUX index 2008 végére több mint 50%-kal értékelődött le a 2007-es csúcsokról. A külföldi befektetők rohamosan menekítették a pénzüket a feltörekvő piacokról, a forint árfolyama is gyengült. A magyar kormány 2008 végén IMF–EU hitelcsomag segítségét volt kénytelen igénybe venni, hogy elkerülje az államcsődöt.

A válság éveiben (2009–2010) a magyar tőzsde forgalma és piaci kapitalizációja visszaesett, sok közepes vállalat elhalasztotta a nyilvános kibocsátást, és a befektetők is óvatosabbak lettek. Ekkor alakult ki az a szerkezet, amelyben négy nagy papír (OTP, MOL, Richter, Magyar Telekom) dominálta a forgalmat, és a BÉT erősen koncentrálttá vált. A stabilitás javulása 2011–2012-re kezdett megmutatkozni, ekkor a globális likviditási helyzet, az alacsony kamatok és az Európai Központi Bank intézkedései lassan visszaterelték a befektetőket a kockázatosabb eszközökbe. A BUX lassú regenerálódása is ekkor kezdődött meg.

11. Az új konszolidáció és növekedés (2013–2020)

2013 után a Magyar Nemzeti Bank (MNB) is lazító monetáris politikába kezdett, a kamatok jelentősen csökkentek, ami a kötvénypiacot és a részvénypiacot egyaránt ösztönözte. A kormány bevezette a kötvényprogramokat (pl. lakossági állampapírok), amelyek versenyt jelentettek a tőzsdének a lakossági megtakarításokért, de a rendkívül alacsony banki kamatok mégis sok magánbefektetőt tereltek a tőzsde irányába is.

2016-tól a Nemzeti Tőzsdefejlesztési Alap és a “Növekedési Kötvényprogram” (MNB) több új kibocsátást is eredményezett. Ezzel párhuzamosan néhány közepes méretű vállalat jelent meg a parketten (pl. Waberer’s, Altera/Appeninn), s bár továbbra is a blue chipek uralták a piacot, kezdett formálódni a BÉT kisebb cégeket is befogadó szerepe. A digitalizáció és az online kereskedési platformok előretörése (pl. Netboon, Random Capital, stb.) egyre több kisbefektetőnek adta meg a tőzsdézés lehetőségét otthonról, ezzel szélesítve a belföldi befektetői kört.

2018–2019-ben a BUX index történelmi csúcsokat döntögetett, tükrözve a nemzetközi befektetői hangulatot és a hazai gazdaság ~4–5%-os növekedését. Különböző programok indultak a tőzsde népszerűsítésére (pl. ELITE Program, BÉT Mentor Program), hogy a kis- és középvállalatok megismerkedjenek a nyilvános forrásbevonás előnyeivel.

12. COVID–19 és a legújabb kihívások (2020–2025)

2020 elején a COVID–19 világjárvány váratlan sokkot okozott a globális piacokon. A BÉT sem maradt ki, 2020 márciusában ~30%-os hirtelen esést produkált a BUX, ami emlékeztetett a 2008-as válságra. Ám a jegybankok világszerte soha nem látott mennyiségű likviditást pumpáltak a pénzpiacokra, így 2020 második felétől a tőzsdék jelentős felpattanást mutattak. A hazai részvények közül különösen az OTP és a MOL mutatott erőteljes korrekciót, de a kisebb vállalatoknál lassabb volt a helyreállás.

2021–2022-ben aztán megugrott az infláció, kamatemelések indultak Magyarországon (és világszerte), ami ismét kihívást jelentett a tőzsdei finanszírozás számára. A BÉT forgalma 2022-ben még mindig jelentősen függött a külföldi befektetők döntéseitől, bár a hazai lakossági bázis is egyre jelentősebb. A friss IMF-adatok (2025) rámutatnak, hogy a magyar részvénypiac összkapitalizációja a GDP ~15%-át tette ki 2024-ben, ami a régióban továbbra is átlagosnak tekinthető (Lengyelország ~30%, Csehország ~10% körül).

A 2025–2026-os kilátások függnek attól, hogy a kamatok milyen ütemben mérséklődnek, és a magyar gazdaság növekedése mennyire képes stabilizálódni a külső kihívások ellenére. Az OECD 2024-es jelentése szerint a tőkepiac-fejlesztési programok (pl. BÉT Xtend piac, zöldkötvény-kibocsátások) kulcsszerepet játszhatnak abban, hogy a magyar tőzsde vonzó maradjon a hazai és a külföldi befektetők számára is.

Összefoglaló: a magyar tőzsde útja és jelene

A magyar tőzsde történelme lényegében a modern magyar gazdaságtörténet egyik tükre:

  • 19. századi gyökerek: A kiegyezés utáni gazdasági fellendülés, árutőzsdei szerep, majd fokozatosan megjelenő részvénykibocsátások.
  • Két háború közötti időszak: Rövid virágkor, majd a válság és a háború visszavetése.
  • Szocializmus és megszűnés: 1948–49-től 1989-ig gyakorlatilag nem működött tőzsde a klasszikus értelemben.
  • Rendszerváltás és újraindulás: 1990 után a privatizáció és a külföldi tőke beáramlása építette fel a BÉT modern alapjait.
  • Válságok és fellendülések: Dotcom-lufi, 2008-as globális krízis, COVID–19 – mind-mind megrázkódtatások, amelyekre a BÉT kénytelen volt reagálni.
  • Jelen és jövő: Növekvő hazai befektetői bázis, alacsonyabb, de koncentráltabb forgalom, digitalizáció, zöldkötvények és KKV-k belépése.
Időszak Főbb események Tőzsde állapota
1864–1873 Kezdeti intézményesedés, áru- és értéktőzsde létrejötte Korai, főként gabona és vasútrészvények kereskedelme
1900–1914 Békebeli virágzás, erős mezőgazdaság, iparosodás Dinamizmus, növekvő külföldi érdeklődés
1914–1924 I. világháború, Trianon, hiperinfláció Részleges leállás, bizalomvesztés, forgalom visszaesik
1924–1939 Stabilizáció, majd világgazdasági válság Rövid fellendülés (1920-as évek vége), aztán visszaesés
1945–1948 II. világháború után, hiperinfláció Működő tőzsde minimális forgalommal, majd államosítás
1949–1990 Szocialista tervgazdaság Tőzsde megszűnik, piacgazdasági keretek felfüggesztve
1990–2000 Rendszerváltás, privatizáció, Bokros-csomag Újraindulás, blue chipek kibocsátása, BUX index megszületik
2000–2008 Dotcom-lufi, EU-csatlakozás, növekvő külföldi befektetések Erős emelkedések, stabil blue chip dominancia
2008–2013 Globális pénzügyi válság, IMF-hitel, lassú kilábalás Nagy árfolyamesés, koncentrált forgalom, fokozatos stabilizáció
2013–2020 Alacsony kamat, bő likviditás, BÉT fejlesztési programok Tőzsde fokozatos erősödése, új kibocsátók, digitalizáció
2020–2025 COVID–19, infláció, kamatemelések Volatilitás, digitalizált kereskedés, KKV-k belépése, zöldkötvények

Jól látható, hogy a magyar tőzsde a történelem során többször teljesen átalakult, megszűnt és újjászületett, tükrözve ezzel az ország politikai és gazdasági viszonyainak radikális változásait. Napjainkban a Budapesti Értéktőzsde a közép-európai régió egyik legfontosabb tőkepiaci szereplője, de a versenyben – például Varsóval vagy Bécs városával – helyzeti hátrányba is kerülhet, ha a szabályozási környezet és a befektetői kedv ingadozik. A 2025-ös IMF-prognózis szerint a magyar részvénypiac további fejlődése nagymértékben azon múlik, sikerül-e több KKV-t, IT- és high-tech vállalatot a parkettre vonzani, illetve mennyire erősödik a hazai intézményi és lakossági befektetői kör.

Záró gondolat: a tőzsde pszichológiája és jövője

A tőzsde lényege nem csupán a pénz mozgatásában rejlik, hanem a bizalom, a szabályozottság és az átláthatóság megteremtésében is. A magyar tőzsde történelme során többször megélte, hogy a bizalom egyik napról a másikra összeomolhat (háborúk, válságok, rendszerváltás), ugyanakkor azt is bizonyította, hogy megfelelő politikai és gazdasági feltételek mellett képes virágzó piaccá válni, ahol a külföldi és belföldi befektetők szívesen vásárolnak részvényeket vagy kötvényeket.

A jelenlegi és a közeljövőbeli (2025–2026) kérdések arra irányulnak, hogy a magas infláció és kamatkörnyezet, valamint a hazai és uniós források bizonytalansága mennyire tereli el a befektetőket más eszközökhöz (pl. állampapírok, külföldi részvények, ingatlan). Az OECD 2024-es jelentése kiemeli, hogy a vállalati kötvénypiac és a zöldbefektetések ösztönzése lehet a következő nagy lépés a hazai tőkepiac elmélyítésében. Emellett a digitalizált kereskedés és a blokklánc-technológiák (tokenizáció) is új perspektívát nyithatnak, feltéve, hogy a szabályozás és a befektetői edukáció lépést tart ezzel a folyamattal.

“A tőzsde nem a múltról szól, hanem a jövőről, de a jövőt sohasem lehet megérteni a múlt ismerete nélkül.” – tartja a befektetői közmondás.

A magyar tőzsde múltja bővelkedik drámai fordulatokban, hirtelen összeomlásokban és újbóli felemelkedésekben. Minden ilyen korszak egyvalamit bizonyít: a piaci mechanizmusok és a befektetői pszichológia kéz a kézben járnak, és ha a gazdaságpolitika, az intézményi háttér és a magántőke együtt dolgozik, akkor a tőzsde hosszú távon valódi értékteremtő csatorna lehet. A 21. században – a digitalizáció és a globalizáció korszakában – a BÉT továbbra is kulcsfontosságú szereplője marad a magyar pénzügyi ökoszisztémának. A történelem tanulsága azonban azt mondatja, hogy a következő fejezetek kimenetele elsősorban a stabil makrogazdasági alapokon, a bizalmat erősítő szabályozáson és a hazai/külföldi befektetők érdeklődésének megtartásán múlik. Csak így folytatódhat a magyar tőzsde története újabb, remélhetőleg sikeres fejezetekkel.

Ha tetszett a cikk, támogasd a blogomat és vedd meg a könyvem.
alul
Címkék:

Egész jók

Legtöbbet olvasott

Csak 5775 Ft

Népszerű

The word "DEEPFAKE" highlights is the creation of manipulated or fabricated media.

Manipuláció vs. etikus befolyásolás – Különbségek

Az emberi kapcsolatok és a társadalmi interakciók lényege gyakran abban rejlik, hogyan hatunk egymásra. A kommunikáció során mindig is cél volt a másik meggyőzése, az álláspontunk, termékünk, ötletünk vagy ügyünk támogatásának elnyerése. Itt lép be a „befolyásolás” és a „meggyőzés” kérdése – amelyek önmagukban nem feltétlenül károsak. A probléma akkor kezdődik, amikor a befolyásolási módszerek...
Silhouettes of human heads and a hand with threads, representing the concept of mass manipulation

A manipuláció különböző formái

A manipuláció az élet számos területén jelen van, az emberi kapcsolatoktól kezdve az üzleti tárgyalásokon át a médiáig és a politikáig. Újságíróként különösen fontos megérteni, hogyan működik a manipuláció: egyrészt hogy elkerüljük mások rejtett befolyását, másrészt hogy mi magunk se éljünk vissza a médiával járó hatalmunkkal. Az alábbiakban áttekintjük, mi a manipuláció definíciója, milyen formákban...
competition

Bemutatjuk az alapvető versenystratégiákat

A vállalatok közötti verseny a gazdasági élet egyik hajtómotorja: aki jobb szolgáltatást vagy terméket kínál, nagyobb arányban nyeri el a vásárlók bizalmát. Ugyanakkor a verseny nemcsak a vállalatok és termékek szintjén zajlik, hanem a szervezeti kultúrában, a munkavállalók motiválásában és az üzleti stratégiák kidolgozásában is. Ha tisztában vagy a versenystratégiák alapjaival, tudatosan alakíthatod a saját...
Professional Lawyer Posing in Boardroom While Working with Documents

A hatalom és a manipuláció kapcsolata

Mindennapjaink része, hogy valaki megpróbál hatással lenni rád – akár üzleti tárgyalásokon, akár a magánéletedben. A hatalom és a manipuláció szoros kapcsolata a történelem során folyamatosan jelen volt: gondolj csak az ókori birodalmak uralkodóira, a középkori fejedelmekre, vagy akár a modern kor nagyvállalati vezetőire. A manipuláció nem mindig rosszindulatú, de kétségtelen, hogy gyakran hatalmi érdekből...

Itt érsz el

© Copyright 2025