Miért nem megy a vállalkozásod 10 év után sem?

Főbb pontok

Sokan keresnek meg azzal, hogy már több mint tíz éve vállalkoznak, de valamiért nem megy úgy a cégük, ahogy kellene. Kérik a segítségemet, hogy találjam meg a problémát, ami akadályozza őket a sikeres működésben. Ilyen helyzetekben azonban van bennem némi fenntartás. Ha valaki egy évtizede próbálkozik, és még mindig nem tudott fenntarthatóan sikeres lenni, akkor ott komoly alapvető gondok lehetnek.

Rossz piacon van a vállalkozás?

Az első és talán leggyakoribb probléma, amivel találkozom, hogy a vállalkozó rossz piacon van. Elképzelhető, hogy amikor elkezdte, még működött az üzlet, de mára a piac telítődött, és már nincs benne pénz. A verseny egyre erősebb, és ha a vállalkozó nem tud alkalmazkodni, könnyen lemaradhat.

Ez az én szakterületemen, a marketingben is igaz. Amikor 10+ éve kezdtem, csak néhány szakember volt a piacon, akire figyelni kellett. Az ügyfélszerzés is másképp működött, hiszen a megrendelők néhány nagy név közül válogathattak, én pedig a színen lévő új arcok közé tartoztam. Akkoriban még nem minden vállalkozás látta be, hogy szüksége van marketingesre, és a verseny sem volt olyan kemény, mint most.

Nem tud kívülről ránézni a saját vállalkozására

Egy másik gyakori hiba, hogy a vállalkozók nem tudnak kívülről ránézni a saját cégükre. Gyakran hallom azt a mondatot, hogy „De Gábor, tíz éve még jó volt a weboldalam/üzlethelyiségem, most miért nem jó?” vagy „X éve forgalmazzuk ezt a terméket, eddig jó volt!”. Az a helyzet, hogy a világ, a technológia és a vásárlói igények folyamatosan változnak. Ami tíz éve működött, az ma már lehet, hogy elavult, és nem képes felvenni a versenyt a piac aktuális kihívásaival.

A saját vállalkozásomban is tapasztalom ezt. Szinte minden évben átalakítjuk a weboldalunkat, hogy megfeleljen a legfrissebb elvárásoknak. A szolgáltatásainkat is rendszeresen frissítjük, hozzáadunk, elveszünk belőlük, hogy lépést tartsunk a piaci igényekkel. Legutóbb például a weboldal- és grafikai munkák készítését vettük fel a portfóliónkba, mert rájöttünk, hogy hiába készítünk el egy remek kampányt, ha a programozó nem ér rá időben elkészíteni a weboldalt. Ezért ma már komplexebb szolgáltatásokat nyújtunk, hogy a kampányok időben és minőségben is a lehető legjobban sikerüljenek.

Az alapokkal van a baj

Gyanakodnom kell akkor is, ha valaki tíz éve a szakmában van, de még sincsenek komoly anyagi eredményei, pedig keményen dolgozik. Ilyenkor felmerül a kérdés, hogy vajon tényleg a marketing a probléma, vagy valami más nem stimmel a cégen belül? Nem egyszer keresnek meg azzal, hogy az előző öt marketinges nem vált be, és most engem kérnek fel. Ilyenkor megszólal a vészharang. Miért bukik meg minden marketinges? Lehet, hogy nem is a marketinggel van a gond, hanem a cég alapjaival? Ilyen esetekben nem vállalom el a munkát, legfeljebb tanácsadást ajánlok, mert nem akarok hatodikként beállni a sorba.

Többre van szükség, mint marketingre

Az is gyakran előfordul, hogy a vállalkozónak nemcsak marketing tanácsadásra, hanem más típusú segítségre is szüksége van. Lehet, hogy egy teljes üzleti modell átgondolására, a belső folyamatok újragondolására vagy éppen egy komolyabb stratégiai váltásra van szükség. Sokszor nem a Google Ads szakemberek a hibásak, hanem a cég belső működése nem megfelelő. Ha ezt nem ismeri fel a vállalkozó, akkor bármilyen marketinges szakember is dolgozik neki, nem fog tudni segíteni.

Összefoglalva, ha egy vállalkozás tíz éve a piacon van, és még mindig nem ér el sikereket, akkor érdemes alaposan átgondolni, hogy hol vannak a problémák. Rossz piac? Elavult üzleti modell? Nem megfelelő stratégiai gondolkodás? Ezek mind olyan tényezők, amelyeken egy jó tanácsadó segíthet, de első lépésként fel kell ismerni, hogy a változás elkerülhetetlen. Csak így lehet hosszú távon is sikeres egy vállalkozás.

Ha tetszett a cikk, támogasd a blogomat és vedd meg a könyvem.
alul
Címkék:

Egész jók

Legtöbbet olvasott

Csak 5775 Ft

Népszerű

Hotel Living Room With a View

Online PR tanácsok hotelek

A szállodaipar és a vendéglátás történetében évszázadok óta kiemelt szerepe van az imázsépítésnek, hiszen a vendégeknek már a látogatás előtt is kialakul egy elképzelésük arról, hogy mire számíthatnak a kiválasztott hotelben. Ez a „szájhagyomány útján” épülő reputáció régebben elsősorban a barátok és ismerősök ajánlásán alapult, manapság azonban – a digitális forradalomnak köszönhetően – szinte minden...
Student studies accessories

A tudás, mint versenyelőny

„Tudás marad az egyetlen versenytársak által nem másolható, tartósan megőrizhető előny a szervezetek közötti versenyben.” Ezt a gondolatot akkor érthetjük meg igazán, ha belehelyezkedünk a modern üzleti környezet valóságába. A mai világban a technológia elképesztő sebességgel fejlődik, a globalizáció fokozza a verseny nyomását, és a fogyasztók elvárásai is napról napra magasabbra kerülnek. Az a vállalat,...
Businesswoman and businessman meeting in office

A radikális változások kora a szervezetekben

Manapság szinte napi szinten érzékelhető, hogy a „csak eladni akarok” szemlélet már messze nem elég a piacon maradáshoz. A globalizáció, a digitalizáció és a dinamikusan változó vásárlói igények olyan tempót diktálnak, ami korábban elképzelhetetlennek tűnt. A folyamatos verseny, a technológiai fejlődés és az ügyfelek egyre kifinomultabb elvárásai azt kívánják, hogy ne csak utánkövetői legyünk a...
Woman selling ice cream in the shop

Miért nem elég ma már csak „eladni”?

Manapság egyre többször hallani, hogy az „én csak eladni akarok” hozzáállás már korántsem elég a vállalati sikerhez. A verseny annyira felgyorsult, a piacok olyan gyorsan változnak, hogy azok a szervezetek maradnak talpon, amelyek nemcsak követik a környezet változásait, hanem képesek azokat megelőzve, proaktívan reagálni. Arie De Geus, a Royal Dutch/Shell egykori fő tervezője már évekkel...

Itt érsz el

© Copyright 2025