Az IKEA-hatás a marketingben

Főbb pontok

A viselkedéstudomány egyik érdekes jelensége, az IKEA-hatás (IKEA effect), arra utal, hogy az emberek hajlamosak többre értékelni azokat a tárgyakat, amelyeket saját kezűleg készítenek vagy szerelnek össze. A jelenség nevét a svéd bútorgyártó cégről kapta, ahol a bútorok többségét a vásárlóknak kell otthon összeszerelniük. Ez a munkába fektetett erőfeszítés növeli az érzelmi kötődést, ami miatt az emberek hajlamosak a saját maguk által készített tárgyakat túlértékelni, még akkor is, ha azok piaci értéke valójában alacsonyabb.

Az IKEA-hatás pszichológiai alapjai

A birtoklási hatás jól ismert pszichológiai elmélet, amely szerint az emberek érzelmileg kötődnek a saját tulajdonukhoz, és ezért hajlamosak azt többre értékelni. Az IKEA-hatás ezt a jelenséget kiterjeszti azokra az esetekre, amikor nemcsak birtokoljuk a tárgyat, hanem saját munkánkkal hoztuk létre, ezáltal még értékesebbnek tűnik számunkra.

Egy klasszikus kísérletben a résztvevők origami darabokat készítettek, és miután befejezték, a saját munkájukat jóval értékesebbnek tartották, mint mások alkotásait, még akkor is, ha azok nem voltak különösebben ügyesek. Ez azt mutatja, hogy a munkába fektetett idő és energia növeli a tárgy szubjektív értékét.

Az IKEA-hatás a marketingben

A marketing világában az IKEA-hatás jól használható a fogyasztói elköteleződés növelésére. Amikor a vásárlók aktívan részt vesznek egy termék elkészítésében vagy személyre szabásában, érzelmileg is jobban kötődnek hozzá, ami fokozza az elégedettséget és az ügyfélhűséget. Ez különösen fontos lehet olyan termékek esetében, amelyeknél a verseny magas, és a cégek próbálnak kitűnni a piacon.

A marketingben ezt a jelenséget gyakran használják ki DIY (csináld magad) termékek, például bútorok, kiegészítők, de akár digitális termékek esetén is, ahol a vásárlók saját igényeikhez igazíthatják a terméket. A fogyasztók ilyenkor úgy érzik, hogy értéket teremtettek, ami miatt nagyobb megelégedéssel használják a terméket, és kevésbé hajlandók megválni tőle.

Hogyan hat a fogyasztói döntésekre?

Az IKEA-hatás miatt a fogyasztók gyakran irracionális döntéseket hoznak. Amikor valamit saját maguk készítenek el, hajlamosak túlértékelni azt a piaci árhoz képest. Például egy vevő, aki összeszerel egy bútort, azt gondolhatja, hogy az a tárgy többet ér, mint egy hasonló minőségű, készre szerelt termék. Ez különösen fontos lehet akkor, amikor a vevők összehasonlítanak két terméket, és a saját munkájuk révén létrehozott terméket előnyben részesítik.

Csak 5775 Ft
kozepen

Az IKEA-hatás kihasználása a marketingben

A vállalatok tudatosan alkalmazzák az IKEA-hatást, hogy növeljék a vásárlói elköteleződést. A digitális marketingben is találkozunk azzal, hogy a vásárlók személyre szabhatják termékeiket. Például egyes sportcipő-gyártók lehetőséget adnak a vásárlóknak, hogy saját maguk tervezzék meg a cipő színeit és mintáit, ami növeli a termék iránti elkötelezettségüket, hiszen az „az ő alkotásuk”.

Egy kutatás kimutatta, hogy a vásárlók, akik saját maguk vettek részt egy termék elkészítésében, hajlandók voltak magasabb árat fizetni érte, mint azok, akik készterméket vásároltak. Ez a jelenség nemcsak a termékértékelést, de a vásárlási döntéseket is befolyásolja, hiszen a vásárlók hajlamosak hosszú távon is kötődni az ilyen módon megszerzett termékekhez.

Az IKEA-hatás veszélyei

Bár az IKEA-hatás növelheti a vásárlói elégedettséget és a lojalitást, hátrányai is lehetnek. A vásárlók irracionálisan túlértékelhetik az általuk létrehozott tárgyakat, ami a piaci árazásnál problémát okozhat. Ha például valaki el akar adni egy saját maga által összeszerelt bútort, valószínűleg magasabb árat kér érte, mint amennyit a piac fizetne érte. Ez nehezítheti a tranzakciót, mivel a vevők nem ugyanúgy értékelik a munkába fektetett erőfeszítést.

Az IKEA-hatás mint a vásárlói élmény része

Az IKEA-hatás marketing szempontból abban is hasznos, hogy növeli a vásárlói élményt. A vásárlók élvezik a részvételt a termék elkészítésében, hiszen ez növeli az elégedettségüket és a termékkel való kötődésüket. Ahogyan Dajka Gábor marketing szakértő rámutat: „Az emberek szeretnek részt venni a termékek létrehozásában, hiszen ezzel érzik, hogy valami egyedit és személyeset alkottak. Ez nemcsak az elégedettségüket növeli, de hosszú távon erősíti a márkával való kapcsolatukat is.”

Összegzés

Az IKEA-hatás jelentős szerepet játszik abban, hogy a vásárlók hogyan viszonyulnak a termékekhez, különösen akkor, ha ők maguk is részt vesznek a létrehozásukban. Ez a pszichológiai jelenség lehetőséget nyújt a marketingesek számára, hogy növeljék a vásárlói elköteleződést és az ügyfélhűséget, ugyanakkor figyelmet igényel, hogy ne váljon az irracionális túlértékelés csapdájává. Az IKEA-hatás a modern marketing egyik hatékony eszköze, amely a személyre szabásra és az érzelmi kötődésre épít, hogy hosszú távon is eredményeket hozzon a vállalatok számára.

Ha tetszett a cikk, támogasd a blogomat és vedd meg a könyvem.
alul
Címkék:

Egész jók

Legtöbbet olvasott

Csak 5775 Ft

Népszerű

Entrepreneur Stressed over Failure

Így dolgozd fel a kudarcot, ha vállalkozó vagy

Vállalkozónak lenni izgalmas és inspiráló, ugyanakkor tele van bizonytalansággal és sokszor kockázattal. Lehet, hogy már megkaptad azt a “kedvenc” megjegyzést is: „Miért nem keresel inkább egy rendes, stabil állást?” Pedig te pontosan érzed belül, hogy a saját ötleted megvalósítása, a határok feszegetése és az új megoldások felfedezése az, amiért érdemes dolgozni. De mi történik, ha...
Blockchain technology concept

Blockchain a marketingben

A blockchain technológia néhány éven belül óriási áttörést hozott a pénzügyi világban és a digitális ökoszisztéma számos területén. Egyre többet hallani arról, hogyan alakítja át az ellátási lánc menedzsmentjét, az elektronikus kereskedelmet és akár a klasszikus marketingtevékenységeket is. Ha eddig úgy gondoltad, hogy ez a technológia csak a kriptovalutákra jó, akkor érdemes újragondolni a kérdést....
Banknotes.

Így kereshetsz pénzt az AdSense segítségével

Ha te is eljátszottál már a gondolattal, hogy a tartalomgyártásból, a blogolásból vagy a YouTube-videókból származó bevételedet szeretnéd növelni, akkor biztosan találkoztál a Google AdSense nevével. Ez a platform az egyik legismertebb és legkényelmesebb módja annak, hogy a saját weboldaladon vagy videós csatornádon hirdetéseket jeleníts meg, és ezzel valódi jövedelemhez juss. Az AdSense lehetőséget ad...
Business graphs and magnifying glass on table

Alapvető Excel függvények marketingeseknek

Ha valaha is érezted már úgy, hogy a marketingkampányaid méréséhez és elemzéséhez túl sok adatot kell kezelned – táblázatokat, statisztikákat, kattintási arányokat, konverziókat, remarketinglistákat, költségterveket –, akkor bizony nem vagy egyedül. Egy adatgazdag környezetben előbb-utóbb elkerülhetetlen, hogy valamilyen táblázatkezelő eszközzel irányítsd, rendszerezd és elemezd a felhalmozott információkat. A Microsoft Excel az egyik legismertebb, és továbbra...

Itt érsz el

© Copyright 2025