A marketing tanácsadás mint szellemi befektetés

Főbb pontok

A marketing tanácsadás számomra sosem merült ki pusztán abban, hogy elkészítsük a piacra lépés stratégiáját vagy egy új kampány forgatókönyvét. Bloggerként és könyvíróként megtapasztaltam, milyen sokrétű ez a folyamat: az ötletek felszínre hozása, a történetmesélés, a piac pszichológiai megértése és a márka személyiségének kialakítása mind része a munkának. Az elmúlt években marketingesként, business és life coachként, gyászfeldolgozó specialistaként és pszichológiát tanuló egyetemistaként többször újragondoltam, hogy mit is jelent a tanácsadás a marketing világában. A piacon hatalmas a zaj, rengeteg a hasonló ajánlat, ezért a cél ma már nem az, hogy egy vállalkozás bármilyen áron figyelemfelkeltő üzeneteket zúdítson a közönségére. Sokkal inkább arról szól, hogy megtaláljuk a kapcsolódást, az érzelmi kapcsot, azt a belső motívumot, amely a fogyasztót a márkához köti. Amikor marketing tanácsadással foglalkozom, valójában a kapcsolatépítés egy mélyebb formáját keresem.

Nemzetközi felmérések is igazolják, hogy a fogyasztók egyre tudatosabbak, és nem elégednek meg a felszínes üzenetekkel. Egy 2019-ben készített, széles körű kutatás például rámutatott, hogy a vásárlók több mint fele elsődlegesen az alapján dönt egy márka mellett, mennyire érzi azt hitelesnek, őszintének és emberközelinek. Ezek a vásárlók ugyanis már nem csak egy terméket vesznek, hanem közösségi élményt, értékrendet, hosszú távú kapcsolatot. A marketing tanácsadás során tehát nem elég a rövid távú kampányok tervezése, a fő szempont sokkal inkább a márka identitásának, hangjának és értékeinek kristálytiszta megfogalmazása.

Üzleti pszichológusként úgy látom, hogy a tanácsadás mélyen összeér a fogyasztói döntéshozatal lélektanával. Az emberek nem csupán racionális érvek alapján döntenek, ezért a marketingnek olyan érzéseket, gondolatokat, belső képeket kell megmozgatnia, amelyek hosszabb távon képesek érzelmi kötődést kialakítani. Ahogy egy coach segít a kliensnek megtalálni a belső erőforrásait, úgy a marketing tanácsadás is a márkát támogatja abban, hogy felszínre hozza belső értékeit, történeteit és üzeneteit. Az így kialakított stratégia már nem csupán kampányok halmaza, hanem egy összefüggő, egymásra épülő lépésrendszer, amely során a cég a vevő szemén át is képes látni saját tevékenységét.

Az egyetemen tanult pszichológiai elméletek szerint az emberek különböző sémák, hiedelmek és emocionális minták alapján szelektálnak a piaci ajánlatok között. A marketing tanácsadás során tehát az a feladat, hogy ezekre a belső mintákra rezonáljunk, sőt, néha éppen ezeket formáljuk. A tanácsadó a márka hátterének, sztorijának, célközönsége személyiségének és vágyainak megértésével olyan kommunikációs hidat építhet, amelyen keresztül a fogyasztók valóban bekapcsolódhatnak a cég életébe. Ehhez persze nem elég a felszínes elemzés, szükség van mélyebb piackutatásra, ügyfélinterjúkra, versenytárselemzésre és a célcsoport viselkedési mintáinak feltérképezésére. A tanácsadás során gyakran alkalmazok olyan eszközöket, amelyeket a gyászfeldolgozásnál is megfigyelek: empátia, figyelem, valódi meghallgatás, a kiváltó okok és a rejtett szükségletek megértése, majd tudatos reagálása. Mert ha egy vállalkozás képes ezt a fajta empatikus figyelmet megvalósítani, a marketing üzenetei sokkal inkább válnak személyes tapasztalattá a fogyasztó szemében.

Bloggerként gyakran tapasztalom, hogy az olvasók a leírt szavak mögött az embert keresik. Ha a szöveg nem csak a tökéletességet, a csillogást, a hivatalos előírásokat tükrözi, hanem van benne érzelmi mélység, bátorság, esetleg sebezhetőség, akkor az olvasó szívesebben és hosszasabban időzik a tartalomnál. A marketing tanácsadásban ezért mindig azt keresem, hogyan lehet a márka üzenetét úgy megfogalmazni, hogy az ne csak információt közöljön, hanem történetet meséljen. Olyan történetet, amelyben a fogyasztó is magára ismerhet, és amely kapcsán úgy érezheti, nem egy rideg vállalattal, hanem egy hozzá hasonló értékeket valló, fejlődő, tanuló, érző embercsoporttal lép kapcsolatba.

Az üzleti világban ez a szemlélet egyáltalán nem naivitás. Nemzetközi marketingügynökségek kutatásai és a pszichológiai tanulmányok is kimutatták, hogy a hosszú távú márkahűség azon az érzelmi azonosuláson alapszik, amelyhez elengedhetetlen a valódi értékteremtés. A marketing tanácsadás azért is fontos, mert segít szintetizálni a cégben rejlő potenciált, a csapat tudását, az ügyfelek visszajelzéseit és a piaci trendekből fakadó lehetőségeket. A tanácsadó segít rávilágítani azokra a pontokra, ahol a márka eltér a közhelyes, sablonos kommunikációtól, ahol igazán egyedivé, felismerhetővé, sajátossá válik.

Vagyon alap és portfóliókezelő végzettségemre és tőzsdei tapasztalataimra alapozva gyakran hasonlítom a marketing tanácsadást egyfajta szellemi befektetéshez. Nem a pillanatnyi megtérülésről szól, hanem arról, hogy stabil, megbízható, időtálló alapot teremtsünk egy vállalkozásnak. Ahogyan a hosszú távú befektetések esetében is figyelni kell a piac pszichológiájára, a kockázatokra és a trendekre, úgy a marketing tanácsadás során is a stratégiai gondolkodás áll a középpontban. Azonnali profitot sokszor agresszív kampányokkal is lehet generálni, de a valódi kérdés az, hogyan tudunk fenntartható, a márkát hosszú éveken át támogató, értékteremtő marketinget kialakítani.

A marketing tanácsadásban kiemelt szerep jut a személyes kapcsolatok építésének. Nem mindegy, hogyan szólalsz meg a közösségi médiában, hogyan kezeled a negatív hozzászólásokat, hogyan válaszolsz az e-mailekre, vagy miként reagálsz a fogyasztói visszajelzésekre. Egy nemrégiben publikált kutatás szerint azok a cégek, amelyek valóban személyes, emberi hangon kommunikálnak, akár 25-30%-kal magasabb ügyfélmegtartási arányt is elérhetnek. Ebben a folyamatban a tanácsadó nem pusztán stratéga, hanem mentális támogató, aki segít a cégnek tudatosítani és autentikusan megjeleníteni a saját értékeit, hangját és küldetését.

A pszichológiai ismeretek birtokában könnyebben feltérképezhető, hogyan hatnak a különböző üzenetek a fogyasztók belső világára. Például ismerjük a kognitív torzítások jelenségét, azt, hogy az emberek gyakran a saját megerősítő hiedelmeiket keresik az információáradatban. Ha a márkakommunikáció képes ezekre a hiedelmekre empatikus módon reagálni, felkínálva a fejlődés, a tudás, a megerősítés élményét, akkor a fogyasztó nem egyszerűen egy terméket vásárol meg, hanem egy élményt, amelyben saját belső válaszait is megtalálhatja.

Éppen ezért a marketing tanácsadás nem egy mechanikus feladatlista végrehajtása, hanem folyamatos párbeszéd a márkával, a csapattal, a fogyasztókkal és a piaccal. Az irány folyamatosan módosulhat, hiszen a trendek is változnak. A digitális tér, a közösségi média, a hírlevélstratégiák, a tartalommarketing, a SEO, a PR és a személyes kapcsolatok mind dinamikusan formálódnak. A tanácsadó szerepe éppen abban áll, hogy a kialakított alapstratégiát képes legyen rugalmasan alkalmazni, módosítani, finomítani a helyzetnek megfelelően. Így a marketing nem feszültségforrássá, hanem kreatív energiává válik, mely segít a vállalkozásnak adaptálódni, növekedni, fejlődni.

Végső soron a marketing tanácsadás számomra a belső erőforrások feltárásáról szól, legyen szó egy fiatal startupról, amely még csak a lábát keresi a piacon, vagy egy régóta működő vállalatról, amely új lendületet, új kapcsolatokat, új narratívát akar találni. A folyamat közben én magam is folyamatosan tanulok: az ügyfelek történeteiből, a legújabb kutatások eredményeiből, a pszichológia összefüggéseiből. A marketing tanácsadásban ez a dinamikus, személyes és értékteremtő megközelítés az, ami valóban hosszú távú eredményekhez vezet. Ekkor a marketing már nem egy távoli, rideg üzleti megoldás, hanem egy hús-vér, lélekkel teli párbeszéd a márka és a közönsége között, amelynek gyümölcse a bizalom, a fejlődés és a maradandó kapcsolatok kiépítése.

Ha tetszett a cikk, támogasd a blogomat és vedd meg a könyvem.
alul
Címkék:

Egész jók

Legtöbbet olvasott

Csak 5775 Ft

Népszerű

Banknotes.

Így kereshetsz pénzt az AdSense segítségével

Ha te is eljátszottál már a gondolattal, hogy a tartalomgyártásból, a blogolásból vagy a YouTube-videókból származó bevételedet szeretnéd növelni, akkor biztosan találkoztál a Google AdSense nevével. Ez a platform az egyik legismertebb és legkényelmesebb módja annak, hogy a saját weboldaladon vagy videós csatornádon hirdetéseket jeleníts meg, és ezzel valódi jövedelemhez juss. Az AdSense lehetőséget ad...
Business graphs and magnifying glass on table

Alapvető Excel függvények marketingeseknek

Ha valaha is érezted már úgy, hogy a marketingkampányaid méréséhez és elemzéséhez túl sok adatot kell kezelned – táblázatokat, statisztikákat, kattintási arányokat, konverziókat, remarketinglistákat, költségterveket –, akkor bizony nem vagy egyedül. Egy adatgazdag környezetben előbb-utóbb elkerülhetetlen, hogy valamilyen táblázatkezelő eszközzel irányítsd, rendszerezd és elemezd a felhalmozott információkat. A Microsoft Excel az egyik legismertebb, és továbbra...
online training on the school website on the Internet

A Google Ads szakértő

Ha bármikor is gondolkodtál azon, hogy milyen módon növelhetnéd online vállalkozásod láthatóságát és bevételét, valószínűleg szembejött már veled a Google Ads (korábbi nevén Google AdWords) kifejezés. Ez az egyik legismertebb és leghatékonyabb PPC (Pay-Per-Click) hirdetési platform, amely megfelelő beállításokkal és szakmai rálátással csodákra képes. Azonban az is lehetséges, hogy elkezdtél már saját kezűleg kampányokat futtatni,...
High Speed

Hogyan működik a PageSpeed Insights?

Ha komolyan gondolod a weboldalad és az online jelenléted hosszú távú sikerét, akkor a sebesség és a felhasználói élmény optimalizálása egyszerűen megkerülhetetlen. Ezzel nemcsak a látogatóid elégedettségét növeled, hanem a keresőoptimalizálási (SEO) eredményeiden is jelentősen javíthatsz. És itt lép be a képbe a Google PageSpeed Insights – vagy röviden PSI –, amely a weboldalad betöltési...

Itt érsz el

© Copyright 2025