Gyermekek és reklám: fogyasztói magatartás fejlődése

Főbb pontok

Amikor a gyermekek és a marketing kapcsolatáról olvasol, talán eszedbe sem jut, hogy ennek a témának már az 1950-es évektől kezdve kiterjedt kutatási hagyománya van. Eleinte csak pár, akkoriban úttörőnek számító tanulmány jelent meg a gyerekek brandhűségéről (Guest, 1955) és a feltűnő fogyasztás jelenségéről (Reisman & Roseborough, 1955). A kutatások fókusza igazán a ’60-as években kezdett bővülni, amikor előtérbe került a gyermekek marketinggel és kiskereskedelmi rendszerekkel kapcsolatos tudása (McNeal, 1964), a szülőkre gyakorolt vásárlási befolyásuk (Berey & Pollay, 1968; Wells & LoSciuto, 1966), valamint a szülői és kortárs hatások összevetése (Cateora, 1963). A gyermekek fogyasztói szerepének témája azonban csak a ’70-es évek közepén robbant be igazán a köztudatba, amikor a televíziós reklámok etikai kérdései körül heves társadalmi vita alakult ki. Az Action for Children’s Television (ACT) és a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (Federal Trade Commission) aktivistái olyan erőteljes kritikát fogalmaztak meg, ami végül egy új tudományos terület – a fogyasztói szocializáció – születéséhez vezetett.

A fogyasztói szocializáció lényege az, hogy a gyerekek és serdülők milyen módon és milyen forrásokból szerzik meg azokat az ismereteket, készségeket és attitűdöket, amelyekkel később képesek lesznek eligazodni a piac, a reklámok és a márkák világában. A téma azért is különösen izgalmas, mert a gyermekek nem csupán passzív alanyai a marketingnek: a társas környezetükben, vagyis a családban, az iskolában, a kortárs csoportban és a médiában megannyi impulzus éri őket, ami formálja a gondolkodásukat és a döntéseiket. Ma már egy több évtizedes, kiterjedt kutatási eredményrendszer áll rendelkezésre, amely sokféle aspektusból vizsgálja ezt az érést – az első benyomásoktól kezdve egészen odáig, amikor a fiatalok már saját értékrendjük részeként tekintenek a különféle termékekre és szolgáltatásokra.

A ’70-es évek óta készült tanulmányok közül különösen sok foglalkozik azzal, hogyan ismerik fel a gyermekek a reklámok célját, hogyan tanulják meg a vásárlási döntések folyamatát, és milyen értékeket kapcsolnak az egyes márkákhoz. A reklámok hatásai a legtöbb vizsgálatban központi szerepet kaptak. A fogyasztói szocializációval foglalkozó kutatók azt nézték, mikor kezdenek gyanakodni a gyerekek a reklámok manipulatív elemeire, és miként épülnek be a gyerekkori tapasztalatok a későbbi fogyasztói viselkedésükbe (John, 1999). Sokan arra a következtetésre jutottak, hogy a reklámoknak részben még felnőttkorban is lehet hatásuk, főleg, ha az üzenetek intenzíven és hosszabb időn át érik a gyermekeket. Mások ugyanakkor rámutattak, hogy a családi nevelés, a szülői magyarázatok és a kortársak nézetei erősen mérsékelhetik vagy akár felerősíthetik a reklámok befolyását (Moschis & Churchill, 1978).

A gyermekek és a marketing kapcsolatát vizsgáló kutatások egyik fő elméleti sarokköve a fejlődéslélektan. A szakemberek többsége azzal ért egyet, hogy a gyerekek vásárlási tudatossága és reklámértése nagymértékben függ a kognitív képességeik alakulásától. Korábban gyakran emlegetett modell, hogy léteznek szakaszok – például a perceptuális (3–7 év), az analitikus (7–11 év) és a reflektív (11–16 év) időszakok –, amelyeken a kicsik áthaladnak (John, 1999). A kognitív fejlődés egyik eredménye, hogy a legkisebbek pusztán a vizuális és érzelmi ingerekre reagálnak, míg a 7–11 évesek már összehasonlítják a termékeket, és keresik az ok-okozati összefüggéseket. A kamaszoknál pedig megjelenik egyfajta társadalmi összehasonlítás: már nemcsak a termékek minősége vagy ára számít, hanem az a státusz vagy imázs is, amit a választásukkal kifejeznek.

Gyorsan láthatóvá válik, hogy egy 5 éves, aki rámutat a színes dobozra, és azt mondja, „ezt akarom, mert szép a képe”, teljesen más logikát követ, mint egy 13 éves, aki az osztályban hallott már arról, hogy ez a legújabb trendi játék, vagy a barátok éppen ilyen cipőt hordanak. A marketing szempontjából óriási jelentősége van annak, hogy a cégek hogyan célzottan építenek fel üzeneteket a különböző korosztályok felé. Egyes hirdetések kifejezetten a szülő-gyerek interakcióra játszanak rá (Berey & Pollay, 1968), míg mások a tinédzserek önállósodó és egyre kritikusabb gondolkodásából próbálnak profitálni (Young, 1990).

A ’70-es évektől fogva egyre élesebbé vált a vita a gyermekreklámok körül, sokan ugyanis úgy látták, hogy a fiatalabb korosztály még nem tudja felismerni a befolyásoló szándékot, és védtelen a marketing manipulatív trükkjeivel szemben (Adler et al., 1980). A gyerekekre szabott tévéműsorok és az azokhoz kapcsolódó reklámblokkok kapcsán többen azt is felvetették, hogy felelőtlenség megengedni azt a fajta direkt termékpromóciót, amit akkoriban a műsorkészítők és a hirdetők gyakran alkalmaztak. Az Egyesült Államokban a Federal Trade Commission is vizsgálta a kérdést, rávilágítva, hogy a gyerekeket célzó hirdetések egy része – például az édességreklámok – hozzájárulhat az elhízás és a fogszuvasodás elterjedéséhez.

A gyermekek fogyasztói magatartásával kapcsolatos kutatások egy másik, elhanyagolhatatlan része a családon belüli szerepeket és interakciókat figyelte (McNeal, 1964; Wells & LoSciuto, 1966). A klasszikus tanulmányok már a ’60-as években észrevették, hogy a gyerekek mennyire befolyásolhatják a szülők döntéseit, legyen szó bevásárlásról, közös nyaralásról vagy akár a családi autó márkájáról. Ez a szituáció sokszor egyszerű „szülő enged vagy nem enged” keretben jelenik meg, de a későbbi kutatások szerint valójában komoly érvrendszerek, alkufolyamatok és érzelmi játékok bontakoznak ki a családban (Berey & Pollay, 1968). Egy idő után a gyerekek megtanulják, hogyan lehet a legjobban hatni a szülőkre, és mik az elvárt racionális vagy épp érzelmi érvek. Mindez a fogyasztói tudatosság része, hiszen a gyerek egyre jobban megérti, hogyan dönt egy háztartás, mi a különbség luxus és szükséglet között, és mit jelent az ár-érték arány.

A reklámok és a gyermekek viszonyának etikai oldala még összetettebbé válik, ha a 21. századi online marketinget nézzük. A digitalizáció rengeteg új lehetőséget hozott: a fiatalok saját okostelefonnal nőnek fel, játszanak online, közösségi oldalakat használnak. Ez azt is jelenti, hogy elképesztő mennyiségű célzott, adatvezérelt reklám üzenet talál rájuk. A klasszikus tévéreklámokkal ellentétben az internetes hirdetések személyre szabhatóak, nyomon követhetik a felhasználók szokásait, és lényegesen nehezebb megállapítani róluk, hogy pontosan ki és miért jeleníti meg őket (Young, 1990). Sőt, az influenszerek és a YouTube-tartalomgyártók hatása is egyre nagyobb: a fiatalok gyakran megbíznak azokban a népszerű videósokban, akiket követnek, és ezt a piaci szereplők is felismerték. A szponzorált tartalmak, termékbemutatók és véleményvezérek világa sokszor összemossa a határt a szórakoztatás és a marketing között, így a gyerekek esetenként nem is tudják, hogy éppen befolyásolni próbálják őket.

Nem mehetünk el szó nélkül a hosszú távú következmények mellett sem. A reklámok ugyanis nemcsak arra ösztönözhetik a gyerekeket, hogy bizonyos termékeket megvegyenek, hanem befolyásolhatják az értékeiket és a preferenciáikat is. Egyes kutatók (Ward, 1974) úgy vélik, hogy a korai marketinghatások akár a felnőttkori attitűdöket is formálhatják, például azt, hogy valaki mennyire bízik meg egy reklám üzenetében, mennyire érzi úgy, hogy szüksége van a legújabb termékekre, vagy éppen mennyire lesz márkatudatos. Más kutatások (Moschis & Churchill, 1978) azt mutatják, hogy ha a szülők időben elkezdenek beszélgetni a gyerekekkel a reklám céljáról és módszereiről, vagyis egyfajta „reklám-megfejtő” képességet fejlesztenek ki bennük, az segíthet ellenállóbbá válni a későbbi manipulatív üzenetekkel szemben. Ugyanakkor, ha erre nem kerül sor, a serdülők és fiatal felnőttek sokkal hajlamosabbak lesznek kritikátlanul átvenni a reklámok sugalmazta értékrendet.

Csak 5775 Ft
kozepen

Én, Dajka Gábor marketingszakértő, az Online Marketing és Pszichológia könyv szerzője, azt tartom a legmegdöbbentőbbnek az egész jelenségben, hogy a mai digitális korban a gyerekek immár nem csupán befogadóként vannak jelen, hanem egyre többen válnak aktív tartalomelőállítóvá is. Kamaszok százai kezdenek YouTube-csatornát vagy TikTok-profilt, sokszor már 10–12 évesen, és ők maguk értékesítik a figyelmüket – és ezzel együtt a közönségük figyelmét – a hirdetőknek. Ez a szintű média- és marketingjártasság ugyan lehet előny is, például fejlesztheti a kreativitást, ám közben felvet egy sor etikai és pszichológiai kérdést. Hiszen ha a kamasz influenszerek sem rendelkeznek elég tapasztalattal a marketingszerződéseket, a pénzügyi feltételeket és a saját személyiségük védelmét illetően, akkor könnyen előfordulhat, hogy akaratlanul is manipulatív üzeneteket közvetítenek a követőtábornak.

A gyermekek fogyasztói szocializációjának kutatásában így a jövő egyik legnagyobb feladata, hogy újraértelmezze a család, az iskola és a társadalmi intézmények szerepét abban a környezetben, ahol a gyermekek a nyilvánosság előtt nőnek fel. A digitális technológiák folyamatos fejlődése újabb és újabb eszközöket ad a hirdetők kezébe, miközben a gyerekek kognitív és érzelmi fejlődése alig változik. Az adaptáció folyamata tehát nem mindig tudja utolérni azt a tempót, amelyet a marketing diktál. A felelős gondolkodású szakemberek, szülők, pedagógusok és törvényhozók közötti együttműködés döntő lehet, ha meg akarjuk találni azt az egyensúlyt, ami megvédi a gyerekeket a túlzott vagy félrevezető reklámok ártalmaitól, miközben lehetővé teszi, hogy egészségesen, tudatosan és kreatívan fejlődjenek a médiával való napi kapcsolatukban.

A tudományos diskurzusban gyakran felmerül, hogy a felnőtt társadalomnak nagyobb felelősséget kell vállalnia a gyermekek médiakompetenciájának fejlesztésében (Young, 1990). Ez magában foglalná a kritikai gondolkodást, a reklámok nyelvének értelmezését és a digitális önvédelem eszközeit. A kutatások tanulsága (McNeal, 1992) szerint a gyerekek meglepően korán képesek arra, hogy ár-összehasonlítást végezzenek, és érdeklődjenek egy-egy reklám állításainak valóságtartalma iránt, ha erre bátorítást és útmutatást kapnak a családjukból. Ha azonban az a hozzáállás, hogy „ez úgyis csak gyerekeknek szól, nem kell komolyan venni”, akkor megfosztjuk a fiatalokat attól, hogy időben kialakítsák a tudatos és felelős vásárlói identitásukat.

A marketing új kihívásai között ott találjuk a fogyasztásra buzdító, olykor impulzív vásárlást elősegítő applikációkat, a játékosított reklámokat és a közösségi médiás kampányokat, amelyek egyszerre építenek a fiatalok kíváncsiságára, gyors reakciókészségére és a társas közegben megjelenő presztízsfogyasztásra. A pszichológiai kutatások szerint (U.S. Department of Health and Human Services, 1994, 1995) az egészségtelen szokások – mint például az édességek túlzott fogyasztása, a dohányzás vagy az alkohollal való kísérletezés – sok esetben korrelálnak azzal, milyen üzeneteket látnak a fiatalok az őket körülvevő médiakörnyezetben. Bár ez a terület már túlmutat a szigorúan vett fogyasztói szocializáción, a kép teljesebb megértéséhez elengedhetetlen látni, hogy a reklámok és a marketing gyakran összefüggnek a gyerekek mentális és fizikai jóllétével is.

Érdemes kiemelni, hogy a kutatási eredmények és a gyakorlati tapasztalatok is azt sugallják, nem létezik mindenre egyformán alkalmazható megoldás. A gyerekek eltérő családi hátterűek, más-más médiakörnyezetben nőnek fel, különböző értékeket hoznak otthonról, és a baráti közösségekben is variálódhat a marketingüzenetekre adott válasz. Ebből a szempontból árnyaltabb megközelítésre van szükség, amely figyelembe veszi a kulturális, társadalmi és gazdasági különbségeket, és nemcsak tiltásban vagy engedékenységben gondolkodik, hanem a tudatosságra és a szülői, tanári támogatásra épít.

Mindezt összegezve elmondható, hogy a gyerekek fogyasztói viselkedését feltáró kutatások már több mint fél évszázada igyekeznek megválaszolni azt a kérdést, hogyan válnak a fiatalok a marketing céltábláivá, és miként alakítják ezt ők maguk is vissza. A fejlődéslélektani és marketingelméleti megközelítések szerint a gyerekek lépésről lépésre sajátítják el a fogyasztói kompetenciákat, egyre összetettebb módon értelmezve a hirdetéseket, a márkákat és a társadalmi státuszt. A szülői háttér, a kortársak hatása, az iskola és a média együtt formálja a gyerekek attitűdjeit, ami később is meghatározhatja, hogyan viszonyulnak a reklámokhoz és milyen értékeket tartanak fontosnak a fogyasztás során.

A felhalmozott tudás alapján a jövő egyik kulcskérdése az, hogyan érdemes a gyakorlatban felhasználni ezeket az ismereteket. A szakirodalom többször hangsúlyozza, hogy szabályozási és nevelési szinten is szükség van újfajta hozzáállásra. Ez magában foglalja a médiaműveltség fejlesztését, a felelős üzleti magatartást, valamint a szülők bevonását a folyamatba. Ha nem történik előrelépés, fennáll a veszélye, hogy a gyerekeket továbbra is pusztán passzív célcsoportnak tekinti a reklámipar, és olyan marketingmodellek terjednek el, amelyek megerősítik a fogyasztói társadalom káros vagy torz értékeit. Ha viszont ezek a szereplők hajlandóak együttműködni, és te is jobban odafigyelsz, könnyebben lehet alakítani a fiatal generációk szemléletét, és felkészíteni őket arra, hogy értő, kritikus és mértéktartó fogyasztókká váljanak.

A marketing sosem fog eltűnni, ahogy a gyerekekre épülő kampányok sem. A kérdés az, hogyan tudjuk ezt a folyamatot a legkevésbé ártalmassá, sőt, talán még hasznossá is tenni. Ha sikerül megtalálni azokat a pedagógiai, családi és közösségi megoldásokat, amelyekkel valódi párbeszéd alakulhat ki arról, hogyan működik a reklám, mi az üzenete, és milyen pszichológiai és gazdasági érdekek mozgatják, akkor a gyerekek a saját bőrükön tapasztalhatják meg a tudatos vásárlás és a kritikus médiahasználat pozitív hozadékait. Ezzel olyan útravalót kaphatnak, amely nem csupán a serdülő- és felnőttkor fogyasztói döntéseit formálja, de egyben egy fenntarthatóbb és felelősebb társadalom kialakításához is hozzájárul.

Ha tetszett a cikk, támogasd a blogomat és vedd meg a könyvem.
alul
Címkék:

Egész jók

Legtöbbet olvasott

Csak 5775 Ft

Népszerű

Entrepreneur Stressed over Failure

Így dolgozd fel a kudarcot, ha vállalkozó vagy

Vállalkozónak lenni izgalmas és inspiráló, ugyanakkor tele van bizonytalansággal és sokszor kockázattal. Lehet, hogy már megkaptad azt a “kedvenc” megjegyzést is: „Miért nem keresel inkább egy rendes, stabil állást?” Pedig te pontosan érzed belül, hogy a saját ötleted megvalósítása, a határok feszegetése és az új megoldások felfedezése az, amiért érdemes dolgozni. De mi történik, ha...
Blockchain technology concept

Blockchain a marketingben

A blockchain technológia néhány éven belül óriási áttörést hozott a pénzügyi világban és a digitális ökoszisztéma számos területén. Egyre többet hallani arról, hogyan alakítja át az ellátási lánc menedzsmentjét, az elektronikus kereskedelmet és akár a klasszikus marketingtevékenységeket is. Ha eddig úgy gondoltad, hogy ez a technológia csak a kriptovalutákra jó, akkor érdemes újragondolni a kérdést....
Banknotes.

Így kereshetsz pénzt az AdSense segítségével

Ha te is eljátszottál már a gondolattal, hogy a tartalomgyártásból, a blogolásból vagy a YouTube-videókból származó bevételedet szeretnéd növelni, akkor biztosan találkoztál a Google AdSense nevével. Ez a platform az egyik legismertebb és legkényelmesebb módja annak, hogy a saját weboldaladon vagy videós csatornádon hirdetéseket jeleníts meg, és ezzel valódi jövedelemhez juss. Az AdSense lehetőséget ad...
Business graphs and magnifying glass on table

Alapvető Excel függvények marketingeseknek

Ha valaha is érezted már úgy, hogy a marketingkampányaid méréséhez és elemzéséhez túl sok adatot kell kezelned – táblázatokat, statisztikákat, kattintási arányokat, konverziókat, remarketinglistákat, költségterveket –, akkor bizony nem vagy egyedül. Egy adatgazdag környezetben előbb-utóbb elkerülhetetlen, hogy valamilyen táblázatkezelő eszközzel irányítsd, rendszerezd és elemezd a felhalmozott információkat. A Microsoft Excel az egyik legismertebb, és továbbra...

Itt érsz el

© Copyright 2025