Marketingesek narcisztikus személyiségjegyekkel

Főbb pontok

A marketing világa sokak fejében úgy jelenik meg, mint a harsányság, az önbizalom és a sikerorientáltság központja. A külső szemlélőnek néha az lehet a benyomása, hogy a marketingesek önmagukat előtérbe helyező, erőteljes és sokszor hangos kommunikátorok, akik szeretnek reflektorfényben állni. Ezt az általános elképzelést a köznyelv néha a “narcisztikus” kifejezéssel illeti. Mégis, amikor szakmai szempontból vizsgáljuk a személyiségjegyek és a marketing tevékenység összefüggéseit, árnyaltabb kép tárul elénk. Valóban találkozhatunk olyan emberekkel, akiknél a magabiztosság és a szereplési vágy szélsőséges megnyilvánulásokat eredményez, ám a helyzet annál összetettebb, minthogy egyszerűen “nárcisztikus marketingesekről” beszéljünk. A kutatási eredmények és a pszichológiai, illetve gazdasági elemzések azt mutatják, hogy a narcisztikus jegyek nemcsak a marketinges szakmában bukkannak fel, hanem vezetői és kreatív pozíciókban is gyakran megjelennek, ráadásul egyes piaci helyzetek kifejezetten kedvezhetnek e viselkedésformák fennmaradásának. Fontos ugyanakkor megkülönböztetni az egészséges önbizalmat a kóros önimádattól, és megérteni, hogyan befolyásolhatja a narcisztikus hajlam a marketinges munkáját, illetve a vállalat vagy a piac egészét.

A narcizmus definícióját a szakirodalomban elsősorban a pszichológiai megközelítésekből ismerjük. A DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, 5th Edition, American Psychiatric Association, 2013, 669–672) a nárcisztikus személyiségzavart úgy írja le, mint az önnön fontosság túlzó érzését, a különlegesség vagy felsőbbrendűség elvárását, a külső megerősítésekre és csodálatra való kóros igényt, valamint az empátiahiány és a manipulációra való hajlam megjelenését. Ezek a jegyek különböző mértékben lehetnek jelen az egyénben, és nem minden narcisztikus vonású ember szenved tényleges személyiségzavarban. A “folytonos” elmélet szerint a narcizmus egy skálán helyezhető el: a normál magabiztosságtól és egészséges önértékeléstől egészen a patológiás önközpontúságig húzódhat. Amikor marketingesekről esik szó, sokszor azért merül fel ez a kérdés, mert maga a szakma is feltételezi a kifelé irányuló kommunikációs készséget, a magasabb szintű magabiztosságot, és egy olyan megjelenést, amelyben a szereplő a “színpadon” áll, legyen szó egy prezentációról, egy kampányról, vagy a közösségi médiában folytatott tevékenységről.

Az egyik leghíresebb, átfogóbb kutatás a vezetői és kreatív szakmákban megjelenő narcisztikus személyiségjegyekkel kapcsolatban Campbell és Buffardi 2008-as vizsgálata (Campbell és Buffardi, 2008, “Narcissism and Social Networking Web Sites”, Journal of Personality and Social Psychology, 94(3), 552–566). Bár elsősorban a közösségi média használatát elemezték, megállapításaikból sok minden átültethető a marketinges szakmára is. Azt találták, hogy a látványos önmegmutatásra épülő platformokon (például a blogokon, később az Instagramon vagy TikTokon) kimutathatóan nagyobb arányban bukkan fel a narcizmus, mint a befelé forduló gondolati csatornákon. Ha egy marketinges munkájának része, hogy folyamatosan saját magát, illetve a cég arculatát tolja előtérbe, akkor ez a környezet kedvez a narcisztikus vonások felerősödésének, illetve vonzza is a hasonló személyiségű embereket.

A marketingesek gyakran találkoznak színpadias helyzetekkel, konferenciákon tartott előadásokkal, sőt, rengeteg brainstormingon is be kell bizonyítaniuk kreatív fölényüket. A narcisztikus egyén ebben a közegben tulajdonképpen elemében érezheti magát, hiszen a szereplési vágy, a dicséret igénye és a közösségi elismerés folyamatosan jelen van. A University of Pennsylvania 2019-es felmérése (Miller és White, 2019, “Narcissism in Organizational Creativity Roles: The Double-Edged Sword”, Journal of Organizational Behavior, 40(5), 723–735) azt mutatta ki, hogy a marketing és kreatív pozíciókban dolgozó narcisztikus vezetők vagy szakemberek gyakran magas szintű innovációs ötletekkel állnak elő, merik vállalni a provokatív kampányokat, és bevisznek egyfajta kockázatvállaló, úttörő szellemet a munkába. Ugyanakkor a túlzó önbizalom miatt olyan kampányokat is elindíthatnak, amelyek fölött könnyen elveszítik a kontrollt. Az érintettek nem szívesen fogadnak el kritikát, nehezen ismerik be, ha tévednek, és előfordulhat, hogy figyelmen kívül hagyják a fogyasztói visszajelzéseket, mert meg vannak győződve saját kreatív zsenialitásukról. Emiatt a munkatársak olykor szenvednek a kiszámíthatatlan döntéshozataltól, vagy attól, hogy a projekt inkább a marketinges saját “önkifejezését” szolgálja, semmint a vállalat vagy az ügyfelek valós érdekeit.

Ennél a pontnál külön érdemes hangsúlyozni, hogy a narcizmus és az egészséges önbizalom közti határ elmosódhat. A marketing gyakran kíván meg olyan személyiségvonásokat, mint a magabiztosság, a nyitottság a külvilág felé, a határozottság vagy a gyors döntéshozatal. Ha valaki ezekkel a készségekkel bír, az nem szükségképpen narcisztikus, sőt, az esetek többségében inkább csak „munkahelyi extrovertáltságról” vagy erős önérvényesítő képességről van szó. A szakirodalom gyakran beszél egészséges narcizmusról is, amikor valaki tisztában van a saját értékeivel és „mer nagyot álmodni”, ám közben empatikus és csapatjátékos marad. A kóros narcizmus ott kezdődik, amikor a belső önértékelést folyton a külső elismerés vagy csodálat hajszolása határozza meg, a kritika kezelése ellenséges és agresszív, és amikor a személy szinte teljes mértékben a saját fényében szeretne fürödni, miközben mások tapasztalatait, szükségleteit alig veszi figyelembe.

A marketingesek narcisztikus vonásai visszatükröződhetnek a kampányaikban is. Például egy túlzottan önközpontú marketingszakember hajlamos lehet arra, hogy túlságosan a saját brandjét (önmagát) helyezze előtérbe, és háttérbe szorítsa az ügyfél, a fogyasztó vagy a cég fő üzenetét. Ennek következtében a kampány az önpromóció terepévé válhat, így a valódi cél, mondjuk egy termék értékesítése vagy a vállalat reputációjának erősítése, háttérbe kerülhet. Egy 2020-as case study (Glover és Hirst, 2020, “When Personal Branding Overshadows Organizational Goals: A Narcissism-Focused Marketing Analysis”, Marketing Intelligence & Planning, 39(1), 94–109) arra a következtetésre jutott, hogy a narcisztikus marketingesek hajlamosabbak a grandiózus, de alacsony megtérülésű kampányok indítására. Ezek kezdetben akár fel is kelthetik a célközönség figyelmét, de hosszú távon nem feltétlenül állnak arányban a ráfordításokkal. Ilyenkor a vállalatnak érdemes ellenőriznie, vajon a hatalmas show és a folyamatos médiamegjelenés tényleg kiszolgálja-e a stratégiai érdekeket, vagy inkább egyetlen szakember egojának tetszetős kinyilvánítása.

Egy másik aspektus, ahol a narcizmus megjelenik, a belső szervezeti együttműködés. Egy magas narcizmussal rendelkező vezető (legyen marketingigazgató vagy projektfelelős) a belső meetingeken is arra törekszik, hogy ő kerüljön középpontba, és mások véleménye vagy ötletei könnyen lesöprésre kerülhetnek. Ilyen kultúrában a kreatív folyamat is sérülhet, mert a munkatársak nem mernek ellentmondani, nem mernek alternatív javaslatokat tenni, és végső soron a csapat teljesítménye romlik. A Columbia University 2019-es szervezeti viselkedési felmérése (Foster és Liu, 2019, “Narcissistic Leadership and Team Performance: Exploring Mediating Roles of Creativity and Psychological Safety”, Organizational Studies, 27(3), 41–58) arra világít rá, hogy a túlzó énközpontúság szabotálja a pszichológiai biztonságot és a közös ötletelés eredményességét, ami ellentétben áll azzal a képpel, hogy a narcisztikus vezető automatikusan növelné az innovációt. Mindkét jelenség megfigyelhető: igen, a “nagy ötletek” néha a kockázatvállaló önbizalomból születnek, de ha az illető nem partner a többiekkel, akkor ezeknek az ötleteknek a végrehajtása szenvedhet csorbát.

Csak 5775 Ft
kozepen

Az viszont tény, hogy a marketing kapcsán a magamutogatás sokszor egy fontos – ha nem is mindig kívánatos – elem. A közösségi médiában például rengeteg marketinges, influencer, PR-szakember használja a saját arcát és személyét márkaépítési célokra. A narcizmus szakirodalma szerint a vizuális platformok, mint az Instagram vagy a TikTok, fokozottan erősíthetik a nárcisztikus vonásokat, mivel folyamatos pozitív visszacsatolás és “like-vadászat” uralja ezeket a felületeket (Campbell és Buffardi, 2008). Az azonban közel sem biztos, hogy mindenki, aki így épít karriert, súlyosan narcisztikus lenne. Inkább arról van szó, hogy a platformrendszer mechanizmusa jutalmazza a feltűnést, és a felhasználókat ösztönzi a minél erősebb, szenzációhajhász tartalmak létrehozására. Egy szakmailag tudatos marketinges esetében előfordulhat, hogy ráérzett a platform szabályaira, és teljes mértékben tudatosan – a háttérben stratégiai célokkal – kezeli ezt a látszólag narcisztikus önmegjelenítést. Ezzel szemben egy valóban nárcisztikus személy sokkal inkább maga miatt akar a reflektorfénybe kerülni, és nem azért, mert ez szolgálja az ügyfél vagy a vállalat érdekeit.

Felmerül a kérdés, hogyan szűrhető vagy kezelhető a marketinges szakmán belül a túlzott narcizmus. A vállalatoknál számos humánerőforrás-eszköz létezik, ami segíthet felismerni, ha egy kollégának ilyen problémái adódnak. Például az átgondolt teljesítményértékelési rendszer, a 360 fokos visszajelzések, a mentori programok, az együttműködő vezetési stílus. Ezek leleplezhetik, ha valaki túl sok kárt okoz a csapatmorálnak vagy a brandhűségnek. Persze fontos, hogy ne essünk át a ló túloldalára: a marketingesek jellemzően valóban nyitottabb, pörgősebb és magabiztosabb típusok lehetnek. Ez akkor problémás, ha együtt jár egyfajta “személyes küldetés” tévhittel, és ha a szakmai önismeret hiánya miatt nem mérik fel reálisan az erőforrásokat, a munkatársak kapacitását vagy éppen a piaci realitásokat. Ekkor könnyen születnek túlzó kampányígéretek vagy irreális, “mindenkit lenyomunk” típusú stratégiák.

A narcisztikus jegyeknek van egy érdekes vonatkozása a fogyasztókra irányuló kommunikációban is. Egy ilyesfajta marketinges hajlamos lehet úgy fogalmazni, hogy a vállalat “zsenialitása”, “úttörő” mivolta, “világraszóló” eredményei körül forgassa az egész márkakommunikációt. Ez hozhat egyfajta rövid távú felhajtást, szenzációt, de ha valós értékek vagy fogyasztói problémamegoldás nem társul hozzá, akkor a közönség csalódik, és könnyen érezheti megtévesztve magát. A Journal of Consumer Psychology 2021-es esettanulmánya (Yang és Park, 2021, “Grandiose Branding or Deceptive Puffery? Narcissistic Influences in Marketing Communications”, Journal of Consumer Psychology, 31(4), 673–689) rámutatott, hogy a magát túlzó jelzőkkel felruházó márka kezdetben felkapott lehet, de hosszabb távon a fogyasztói bizalom sérülhet, ha a termék vagy szolgáltatás nem felel meg a magas elvárásoknak.

A szakma belső közösségén belül gyakran vitatéma, hogy mennyiben segíti vagy hátráltatja a marketinges teljesítményt a narcizmus. Egyfelől lehet lendületet, kreativitást, bátorságot hozni, ami nagyon hasznos, főleg versenyhelyzetben. Másfelől a kapcsolatok rombolásával vagy a valóságtól való elszakadással szemben a marketingtervek sokszor kerülnek fiókba, mert a csapat nem hajlandó együtt dolgozni a túlzottan önfókuszú vezetővel, vagy mert a piac egyszerűen nem fogadja be a túlhype-olt kampányt. Az üzleti pszichológia területén (pl. Hogan, 2007, “Personality and the Fate of Organizations”, Psychology Press) ismert jelenség, hogy a vezetői vagy kreatív pozíciók gyakran vonzzák a magasabb narcizmusú egyéneket, ugyanakkor pont ezek a pozíciók igényelnének magas érzelmi intelligenciát, együttműködési képességet és reális helyzetfelismerést, hogy a vállalat szempontjából valóban eredményesek legyenek.

Nem állíthatjuk tehát, hogy a marketinges szakmában több lenne a kóros nárcisztikus, mint más kreatív, média- vagy vezetői területen. Valószínűbb, hogy a marketing természete, a szereplési lehetőségek és a reflektorfény vonzza a magamutogató, önbizalom-alapú embereket, így közülük több maradhat talpon hosszú távon, feltéve, hogy legalább részlegesen betartják a csapat és a piac íratlan szabályait. Ami kulcsfontosságú, az a belső öntudat fejlesztése: egy marketingesnek érdemes tisztában lennie azzal, mi hajtja igazán a szakmai célok felé. Ha rájön, hogy elsősorban a saját dicsőség, a “fényárban úszás” az, ami motiválja, könnyen fennáll a veszélye, hogy a szakma valódi küldetése – a piaci igények kielégítése, a brandépítés, a kapcsolatteremtés – háttérbe szorul. Egy narcisztikus jegyeket mutató szakember akkor maradhat eredményes és elfogadott, ha képes bizonyos határok között tartani önimádatát, és felismeri, hogy a marketing nem róla, hanem a célcsoportról, az ügyfelekről, a termékről vagy a szolgáltatásról szól. Paradox módon a marketing egyik lényege, hogy megértsük a fogyasztót, empatikusan ráhangolódjunk az ő igényeire és vágyaikra. A túlzottan narcisztikus attitűd ezzel a küldetéssel alapvetően ellentétes.

Összefoglalva, a marketingesek gyakran viselkednek feltűnőbben, magabiztosabban, és sokuknak szüksége is van egyfajta “színpadi” készségre ahhoz, hogy sikeresen szerepeljenek a nyilvánosság előtt vagy az ügyfelek előtt. Ezzel a közvélekedés könnyen összekapcsolja a narcizmust, de ez nem feltétlenül azonos a patológiás énközpontúsággal. Ugyanakkor a szakma valóban vonzhat vagy fel is erősíthet narcisztikus hajlamokat, mivel jutalmazza az önpromóciót, a vezetői magatartást és a merész ötleteket. A túlzó narcizmus a szervezeti együttműködést, a projektciklusokat és a valós piaci igények megértését is akadályozhatja, így érdemes kereteket szabni, például megfelelő visszajelzési rendszerekkel, vezetői kontrollal és egyértelmű cégkultúrával. A kulcs a balansz: az egészséges önbizalom, a kreatív önkifejezés kiváló hajtóerő lehet a marketingben, míg a kóros nárcizmus többnyire rombolja a csapatmorált és a hosszú távú ügyfélkapcsolatokat. Ideális esetben a marketinges szakember megtalálja azt az egyensúlyt, ahol a saját megjelenése és a márka sikere nem egymást kizáró célok, hanem egymást erősítő tényezők maradnak.

Ha tetszett a cikk, támogasd a blogomat és vedd meg a könyvem.
alul
Címkék:

Egész jók

Legtöbbet olvasott

Csak 5775 Ft

Népszerű

Banknotes.

Így kereshetsz pénzt az AdSense segítségével

Ha te is eljátszottál már a gondolattal, hogy a tartalomgyártásból, a blogolásból vagy a YouTube-videókból származó bevételedet szeretnéd növelni, akkor biztosan találkoztál a Google AdSense nevével. Ez a platform az egyik legismertebb és legkényelmesebb módja annak, hogy a saját weboldaladon vagy videós csatornádon hirdetéseket jeleníts meg, és ezzel valódi jövedelemhez juss. Az AdSense lehetőséget ad...
Business graphs and magnifying glass on table

Alapvető Excel függvények marketingeseknek

Ha valaha is érezted már úgy, hogy a marketingkampányaid méréséhez és elemzéséhez túl sok adatot kell kezelned – táblázatokat, statisztikákat, kattintási arányokat, konverziókat, remarketinglistákat, költségterveket –, akkor bizony nem vagy egyedül. Egy adatgazdag környezetben előbb-utóbb elkerülhetetlen, hogy valamilyen táblázatkezelő eszközzel irányítsd, rendszerezd és elemezd a felhalmozott információkat. A Microsoft Excel az egyik legismertebb, és továbbra...
online training on the school website on the Internet

A Google Ads szakértő

Ha bármikor is gondolkodtál azon, hogy milyen módon növelhetnéd online vállalkozásod láthatóságát és bevételét, valószínűleg szembejött már veled a Google Ads (korábbi nevén Google AdWords) kifejezés. Ez az egyik legismertebb és leghatékonyabb PPC (Pay-Per-Click) hirdetési platform, amely megfelelő beállításokkal és szakmai rálátással csodákra képes. Azonban az is lehetséges, hogy elkezdtél már saját kezűleg kampányokat futtatni,...
High Speed

Hogyan működik a PageSpeed Insights?

Ha komolyan gondolod a weboldalad és az online jelenléted hosszú távú sikerét, akkor a sebesség és a felhasználói élmény optimalizálása egyszerűen megkerülhetetlen. Ezzel nemcsak a látogatóid elégedettségét növeled, hanem a keresőoptimalizálási (SEO) eredményeiden is jelentősen javíthatsz. És itt lép be a képbe a Google PageSpeed Insights – vagy röviden PSI –, amely a weboldalad betöltési...

Itt érsz el

© Copyright 2025