Hírhedt félresikerült reklámkampányok világszerte

Főbb pontok

A reklámipar történetében számos példa akad olyan kampányokra, amelyek nem a tervek szerint sültek el. Ezek a félresikerült reklámok gyakran nem várt, negatív visszhangot váltanak ki a közönségből és a médiából, ami a márka számára komoly károkat okozhat. Az ilyen kampányok általában érzéketlen vagy sértő üzenet, félreérthető kreatív koncepció vagy akár technikai baki miatt futnak zátonyra. Az alábbiakban konkrét példákon keresztül vizsgáljuk meg a legismertebb reklámkampány-bakikat, azok okait, a közönség reakcióit, a márkákra gyakorolt következményeket, valamint azt, milyen tanulságokkal szolgálnak ezek az esetek a modern reklámkészítés számára.

Pepsi: A Kendall Jenner-féle tüntetéses reklám (2017)

A Pepsi 2017-ben közzétett egy globális reklámfilmet Kendall Jenner szereplésével, amely egy békés tüntetés jeleneteit idézte meg. A reklámban Jenner egy fotózásról kilépve csatlakozik a demonstrálókhoz, majd egy doboz Pepsit nyújt át a rohamrendőrnek, amitől hirtelen minden feszültség megoldódik. A kampányt azonnal óriási felháborodás övezte: kritikusok szerint a Pepsi bagatellizálta a valódi társadalmi tiltakozásokat, különösen a Black Lives Matter mozgalmat, és öncélúan használta fel azok szimbolikáját egy üdítő reklámozására (Pepsi Pulls Controversial Kendall Jenner Ad After Outcry – NBC News) (Pepsi Pulls Controversial Kendall Jenner Ad After Outcry – NBC News). A közösségi médiában „instant elítélés” fogadta a videót, sokan érzéketlennek és “fogyaszthatóvá tett forradalomnak” nevezték. A heves negatív visszhang nyomán a Pepsi már egy napon belül visszavonta a reklámot, és nyilvánosan bocsánatot kért: közleményükben elismerték, hogy „egyértelműen melléfogtunk, nem akartunk semmilyen komoly ügyet elbagatellizálni”, valamint sajnálatukat fejezték ki Kendall Jenner kellemetlen helyzetbe hozása miatt (Pepsi Pulls Controversial Kendall Jenner Ad After Outcry – NBC News). A márkát ért kritika arra kényszerítette a PepsiCo-t, hogy átértékelje marketing-döntéshozatali folyamatait, mivel a reklám „példátlanul gyors és egyhangú elutasítása” figyelmeztető jelként szolgált a cég számára (Pepsi Pulls Controversial Kendall Jenner Ad After Outcry – NBC News).

Dove: Bőrszínváltó Facebook-hirdetés (2017)

A Dove 2017 októberében a Facebook-oldalán tett közzé egy három másodperces videóhirdetést a testápolójához, amelyben egy fekete nő leveszi a pólóját, alatta pedig egy fehér nő jelenik meg. A szándék az lett volna, hogy a termék minden bőrszínhez megfelelő – amit a teljes verzióban egy harmadik, ázsiai nő is jelképez –, ám a képsor önmagában azt a káros üzenetet sugallta sokak szerint, hogy a „feketéből fehér lesz” (Dove faces PR disaster over ad that showed black woman turning white | Reuters) (Dove faces PR disaster over ad that showed black woman turning white | Reuters). A kép villámgyorsan terjedt a neten és a Dove-ot a 19. századi rasszista szappanhirdetésekhez hasonlították, melyekben a feketék „lemossák magukról” sötét bőrüket (Dove faces PR disaster over ad that showed black woman turning white | Reuters). A közfelháborodás azonnali volt: a Dove rövid időn belül eltávolította a hirdetést és bocsánatot kért, elismerve, hogy a reklám „nem megfelelően képviselte a színes bőrű nőket” és „félrement” (Dove faces PR disaster over ad that showed black woman turning white | Reuters). A Twitteren ugyanakkor ez sem csillapította a dühöt – sokan a #BoycottDove (Bojkottáld a Dove-ot) hashtaggel bojkottfelhívást indítottak, és Európától Amerikáig több nyelven fejezték ki csalódottságukat a márkában (Dove faces PR disaster over ad that showed black woman turning white | Reuters) (Dove faces PR disaster over ad that showed black woman turning white | Reuters). A hagyományosan a „valódi szépség” kampányaival dicsért Dove imázsán súlyos csorba esett, mivel a média napokig elemezte, miként mehetett át az ötlet a céges szűrőkön, és vajon mélyebb, rendszerszintű problémát jelez-e a marketing szemléletében (Dove faces PR disaster over ad that showed black woman turning white | Reuters).

H&M: „Coolest Monkey in the Jungle” pulóver (2018)

2018 januárjában a H&M svéd divítlánc online hirdetésében egy fekete kisfiú szerepelt egy olyan kapucnis pulóverben, amelyen a „Coolest monkey in the jungle” felirat (kb. „A legmenőbb majom a dzsungelben”) volt olvasható. A kép óriási nemzetközi felháborodást keltett, mivel a „majom” szó a feketékkel szembeni rasszista sértések hosszú történetéhez kapcsolódik. A hirdetést széles körben rasszistának minősítették, és hamar ismert emberek is felemelték a hangjukat ellene: például The Weeknd, a világhírű énekes – aki 2017-ben két ruhakollekciót is tervezett a H&M-nek – bejelentette, hogy a fotó láttán „sokkot kapott és mélységesen sértve érzi magát”, ezért megszakít minden üzleti kapcsolatot a céggel (H&M apologises for monkey hoodie ad slammed as racist | Reuters) (H&M apologises for monkey hoodie ad slammed as racist | Reuters). Hasonló kritikát fogalmazott meg többek között Diddy amerikai rapper és LeBron James kosárl sztár is a közösségi médiában (H&M apologises for monkey hoodie ad slammed as racist | Reuters). A H&M még aznap eltávolította a képet minden platformjáról, a szóban forgó pulóvert pedig kivonta a forgalomból. A cég hivatalos közleményben kért bocsánatot, kijelentve: „Mélységesen sajnáljuk, hogy elkészült ez a kép, és hibáztunk a termék mintájával is”, továbbá megígérték, hogy felülvizsgálják belső folyamataikat, nehogy ilyesmi előfordulhasson a jövőben (H&M apologises for monkey hoodie ad slammed as racist | Reuters). A botrány rövid távon érzékenyen érintette a H&M-et: a vállalatnak nemcsak a közösségi médiás kritikával kellett szembenéznie, de üzleti partnerei egy része is elfordult tőle, és a márka kénytelen volt mélyreható intézkedéseket tenni a kulturális érzékenység növelésére belső köreiben.

Nivea: „White is Purity” szlogen (2017)

A Nivea 2017-ben a Közel-Keleten indított egy online kampányt az Invisible for Black & White dezodorához, amelynek egyik Facebook-hirdetésében a következő felirat szerepelt: „White is Purity” (azaz „A fehér a tisztaság”). A posztban egy nő látható fehér ruhában, a kampányüzenet pedig arra utalt, hogy a dezodor megóvja a fehér ruhák tisztaságát (nem hagy sárga foltot) és a fekete ruhák feketeségét – csakhogy a kiragadott szlogen rendkívül szerencsétlennek bizonyult. A közönség jelentős része úgy értelmezte, hogy a Nivea a fehérséget (akár bőrszínt is) a tisztasággal, erényességgel azonosítja, ezzel impliciten a nem fehéreket tisztátalannak bélyegezve. A reakció elsöprően negatív volt: „Nivea, mi a fene? ‘White is purity’? Komolyan gondoljátok?!” – írta egy felháborodott twitterező, míg sokan mások egyenesen a márka bojkottjára szólítottak fel (). A reklámot alig két nap után leállították a heves online felháborodás és tiltakozás miatt (“White is Purity” – Nivea: Gendered and Raced Care of the Self). A Nivea anyavállalata, a Beiersdorf bocsánatkérő nyilatkozatot adott ki, hangsúlyozva, hogy „nem állt szándékukban senkit megbántani” és hogy a sokszínűség és egyenlőség alapvető érték számukra – a félresikerült posztot pedig azonnal törölték minden csatornáról. Ennek ellenére a „White is Purity” incidens komoly és tartós károkat okozott a márka hírnevében: sok fogyasztó emlékezetébe beleégett ez a ballépés, és még évekkel később is a Nivea szemére hányták a rasszista felhangú kampányt () (). Az eset rávilágított arra, hogy a vállalat nem engedheti meg magának az efféle kulturális érzéketlenséget, és tanulnia kell az esetből, mielőtt még több vásárló bizalmát elveszíti.

Csak 5775 Ft
kozepen

Heineken: „Sometimes Lighter is Better” sörreklám (2018)

2018-ban a Heineken egy új, Heineken Light nevű sörét népszerűsítő kampányt indított „Sometimes, lighter is better” (Néha a világosabb jobb) szlogennel. Az egyik reklámfilmben egy csapos egy pohár bor felé nyúló, világos bőrű nőre lesz figyelmes, majd gyorsan odacsúsztat neki egy üveg Heineken Light sört a pulton keresztül. A sörösüveg útja során három sötétebb bőrű vendég mellett halad el, mígnem megérkezik a világosabb bőrű nőhöz, ekkor jelenik meg a szlogen a képernyőn: „Sometimes lighter is better” (Heineken Pulls ‘Racist’ ‘Lighter Is Better’ Campaign – Business Insider). A reklámot sokan burkoltan rasszistának találták, mintha a „világosabb jobb” üzenet a bőrszínre vonatkozna. Chance the Rapper amerikai zenész „szörnyen rasszistának” nevezte a hirdetést Twitteren, és ezzel elindította a széleskörű felháborodást (Heineken Pulls ‘Racist’ ‘Lighter Is Better’ Campaign – Business Insider). A közösségi médiában többen is osztották ezt a véleményt, mondván, hogy bár a célközönség számára talán tagadható a rasszista él, a konnotáció egyértelműen sértő„ez olyan, mint a nyíltan ‘burkolt’ rasszizmus”, írta egy felhasználó (Heineken Pulls ‘Racist’ ‘Lighter Is Better’ Campaign – Business Insider). A Heineken a kritikák hatására azonnal visszavonta az egész kampányt. A vállalat elismerte, hogy hibázott: közleményük szerint „melléfogtunk, a visszajelzéseket szívünkre vesszük, és tanulunk az esetből, hogy a jövőbeli kampányainknál ilyen ne fordulhasson elő” (Heineken Pulls ‘Racist’ ‘Lighter Is Better’ Campaign – Business Insider). Noha a Heineken eredetileg a „light” szót a könnyű/diétás sörre értette, az eset jól mutatja, milyen könnyen félreérthet egy üzenet a kulturális kontextus figyelmen kívül hagyása miatt. A cégnek a botrány nyomán komoly önvizsgálatot kellett tartania a kreatív folyamatai felett, hogy visszanyerje fogyasztói bizalmát.

Burger King: „Women belong in the kitchen” tweet (2021)

  1. március 8-án, a nemzetközi nőnapon a Burger King brit részlege egy provokatív Twitter-bejegyzést tett közzé: „Women belong in the kitchen.” (A nőknek a konyhában a helyük.) Ez a szándékosan sokkoló kijelentés egy tweet-fűzér első üzenete volt, melynek további posztjaiban a cég azonnal kifejtette, hogy több női séfet szeretne látni az éttermi iparágban, és ezért ösztöndíjprogramot indít női dolgozóinak. A koncepció azonban visszafelé sült el, mivel a legtöbben csak az önálló első tweetet látták, kiragadva a kontextusból. A „nők a konyhába valók” frázis évszázados szexista sztereotípiát idézett fel, és a közösségi médiában azonnali népharagot váltott ki. Sokan ízléstelennek és félresiklottnak minősítették a Burger King próbálkozását – nem kevesen jelezték, hogy ezek után nem hajlandók a láncnál enni (Burger King’s ‘Women Belong in the Kitchen’ Tweet Gets Backlash – Business Insider) (Burger King’s ‘Women Belong in the Kitchen’ Tweet Gets Backlash – Business Insider). A tweet nyomán több tízezer felháborodott válasz érkezett, és még más cégek (például a konkurens KFC egyik hivatalos fiókja) is azonnali törlésre intették a Burger Kinget (Burger King gets grilled for ‘women belong in the kitchen’ tweet – National | Globalnews.ca). Kezdetben a cég megpróbálta védeni álláspontját, mondván, nem akarják törölni a figyelemfelhívó üzenetet, amely épp a női szakácsok alacsony arányára kívánt rávilágítani (Burger King gets grilled for ‘women belong in the kitchen’ tweet – National | Globalnews.ca). Ám ahogy a felháborodás órákon belül sem csillapodott, a Burger King végül meghátrált: törölték a tweetet és nyilvánosan bocsánatot kértek a félresikerült kampányért. Elismerte a cég, hogy „hiba volt egy különálló tweetbe tenni” a provokatív üzenetet, mert így épp az ellenkező hatást érték el, és a fontos üzenetük elveszett a botrány árnyékában (Burger King’s ‘Women Belong in the Kitchen’ Tweet Gets Backlash – Business Insider). A gyors visszakozás ellenére a Burger King hírnevén csorba esett – a média napokig taglalta az esetet, és a “Whopper” helyett most a “baklövés” szó került a márkával kapcsolatos beszélgetések középpontjába.

Gillette: „The Best Men Can Be” – toxikus maszkulinitás kampány (2019)

2019 januárjában a Gillette új reklámfilmje gyökeresen szakított a márka korábbi imázsával. A „We Believe: The Best Men Can Be” címet viselő kampányfilm a toxikus maszkulinitás jelenségét és a #MeToo mozgalom nyomán fellépő férfi felelősségvállalást állította középpontba. A kétperces videóban a narrátor felsorolja a férfiakkal kapcsolatos negatív mintákat – zaklatás, iskolai bullying, a „boys will be boys” hozzáállás –, majd pozitív példákat mutat arra, hogy a férfiak kiállhatnak egymásért és helyesen nevelhetik a következő generációt. A reklám rendkívül megosztó fogadtatásban részesült. Egyrészt sokan üdvözölték, hogy egy nagy márka felelősen reagál korunk fontos társadalmi kérdésére; másrészt a közösségi médiát elárasztották a dühös kommentek olyan férfiaktól (és néhány nőtől is), akik úgy érezték, a Gillette „minden férfit vádlón általánosít”. A videó rövid időn belül a YouTube egyik leginkább negatívan értékelt reklámja lett, és a Twitteren a #BoycottGillette (Bojkottáld a Gillette-et) trend kezdett kibontakozni (The Best Men Can Be – Wikipedia). A kritikusok szerint a vállalat „elárulta fő vásárlóközönségét” és „kioktató hangnemet” ütött meg – Piers Morgan brit műsorvezető például a „radikális feminizmus egyenes következményének” nevezte a kampányt, amely szerinte „háborút hirdet a férfiasság ellen” (The Best Men Can Be – Wikipedia). Miközben a Gillette-t sok támadás érte és sokan megfogadták, hogy más márkájú borotvát vesznek ezentúl, akadtak, akik nyilvánosan dicsérték a céget a kiállásáért. A Procter & Gamble (a Gillette tulajdonosa) ki is tartott a kampány mellett, mondván a cél a párbeszéd indítása volt. Ugyanakkor a vita rávilágított, milyen kockázatokkal jár, ha egy márka társadalmi-politikai ügyben foglal állást. Szakmai körökben többen párhuzamot vontak a Nike Colin Kaepernick-kampányával – ami sikeresebb volt, mert a Nike régóta épített hasonló értékekre –, míg a Gillette esetében sok fogyasztó érezte úgy, hogy „kioktatták” egy addig politikamentes termék kapcsán (The Best Men Can Be – Wikipedia). Pár hónappal később a P&G leírta a Gillette értékéből mintegy 8 milliárd dollárt (elsősorban a megváltozott piaci viszonyokra hivatkozva), amit a sajtó egy része összefüggésbe hozott a kampány kiváltotta megosztó fogadtatással (Get woke, go broke? Gillette’s ‘toxic masculinity’ ad via Grey New York haunts P&G as shaving giant takes US$8 billion writedown – Campaign Brief) (Get woke, go broke? Gillette’s ‘toxic masculinity’ ad via Grey New York haunts P&G as shaving giant takes US$8 billion writedown – Campaign Brief). A Gillette esete azt mutatta, hogy bár egy merész kampány felteheti a márkát a társadalmi diskurzus térképére, a vásárlók lojalitását kockára teheti, ha üzeneteiket nem megfelelő hangnemben vagy hitelességgel közvetítik.

Dolce & Gabbana: kulturális érzéketlenség Kínában (2018)

A Dolce & Gabbana olasz divatház 2018 végén súlyos válságba került egy Kínának szánt reklámkampány miatt. A #DGLovesChina hashtaggel jelölt sorozatban közzétett „oktatóvideók” egy fiatal ázsiai nőt mutattak be, amint olasz ételeket – például pizzát és cannolit – próbál evőpálcikával elfogyasztani. A videók hangneme lekezelő és gúnyos volt: sztereotipikus kínai zene szólt alatta, a narrátor pedig afféle “tanácsokat” adott a „kis pálcika eszközök” használatához. A kampányt a kínai közönség és számos nemzetközi kommentátor azonnal rasszistának és kulturálisan érzéketlennek bélyegezte, mondván, hogy a D&G gúnyt űz a kínai kultúrából, mintha az idegen és nevetséges lenne (Dolce & Gabbana Apologizes to China for ‘Racist’ Ad, But They Have a Long History of Being Problematic | Teen Vogue). Tovább rontotta a helyzetet, hogy kiszivárgott egy Instagram beszélgetés is, amelyben Stefano Gabbana, a cég tervezője sértő megjegyzéseket tett Kínára (többek közt „büdös, tudatlan maffiának” nevezte az országot), bár utólag azt állította, hogy feltörték a fiókját (Chinese online shopping sites ditch Dolce & Gabbana in ad backlash | Reuters). A botrány hatására a márka Shanghajba tervezett nagy divatbemutatóját kényszerűen lemondták (Chinese online shopping sites ditch Dolce & Gabbana in ad backlash | Reuters), mivel a kínai modellek és celebek sorra mondták vissza a részvételt. A kínai közösségi médiát elárasztotta a felháborodás, és széleskörű #BoycottDolce mozgalom indult. A következmények üzleti fronton is drámaiak voltak: Kína legnagyobb online kereskedelmi platformjai – mint az Alibaba, JD.com, Yoox Net-A-Porter és mások – villámgyorsan eltávolították a D&G termékeit kínálatukból (Chinese online shopping sites ditch Dolce & Gabbana in ad backlash | Reuters) (Chinese online shopping sites ditch Dolce & Gabbana in ad backlash | Reuters). Lényegében a márkát egyik napról a másikra száműzték az ország legfontosabb értékesítési csatornáiról, ami óriási bevételkieséssel fenyegetett, hiszen a luxusipar forgalmának több mint harmadát a kínai vásárlók adják (Chinese online shopping sites ditch Dolce & Gabbana in ad backlash | Reuters) (Chinese online shopping sites ditch Dolce & Gabbana in ad backlash | Reuters). Domenico Dolce és Stefano Gabbana egy páros videoüzenetben kért nyilvánosan bocsánatot kínai nyelven, mondván „nagyon sajnálják, amit okoztak”, és ígérték, hogy tiszteletben fogják tartani a kínai kultúrát és tanulnak az esetből (Dolce & Gabbana Apologizes to China for ‘Racist’ Ad, But They Have a Long History of Being Problematic | Teen Vogue). Sokak szemében azonban ez már „túl késői és nem őszinte” gesztus volt, így a Dolce & Gabbana hírneve hosszú távra megtépázódott Kínában (Dolce & Gabbana Apologizes to China for ‘Racist’ Ad, But They Have a Long History of Being Problematic | Teen Vogue). Az eset intő példa lett a divat- és reklámszakmában arra, hogy egy kulturálisan érzéketlen kampány egy teljes piac elvesztéséhez is vezethet, és hogy a globalizált világban egy regionális baki globális botránnyá dagadhat.

Tanulságok a félresikerült kampányokból

A fenti esetek számos fontos tanulsággal szolgálnak a marketingesek és reklámkészítők számára világszerte:

  • Kulturális érzékenység és diverzitás: A leggyakoribb kudarcok oka a kulturális tiszteletlenség, rasszista vagy szexista üzenetek megjelenése volt. Ezek elkerülése érdekében elengedhetetlen a sokszínű csapat és a kulturális szempontok alapos mérlegelése már a kreatív tervezés korai fázisában. A példák rámutatnak, hogy sok márka még mindig „lemarad a sokféleség hiteles bemutatásában”, és nem hozza az üzeneteit „méltányos, tájékozott perspektívával” (Nivea sparks social media outrage with whitewashing ad | Marketing Dive). A megoldás az lehet, ha a reklámanyagokat kiadás előtt különböző hátterű emberekkel tesztelik, és ha biztosítják, hogy a döntéshozó asztalnál is jelen legyenek eltérő nézőpontok.
  • Üzenet kontextusa és egyértelműsége: Több kampány is azért siklott félre, mert az üzenetét félre lehetett érteni vagy kiragadva ellenkező hatást váltott ki (pl. a Burger King tweetje kontextus nélkül, vagy a Heineken szlogenje a nem szándékolt rasszista felhanggal). Tanulság: mindig gondolni kell arra, hogyan értelmezheti a közönség a reklámot a valós környezetben. A figyelemfelkeltő, provokatív fogások visszaüthetnek, ha nincs világosan körülhatárolva a mondanivaló. Jobb megelőzni az esetleges félreértéseket, mint utólag magyarázkodni.
  • Hitelesség és márkaértékek: A Pepsi és a Gillette példája rámutatott, hogy a közönség megkérdőjelezheti egy kampány hitelességét, ha az adott társadalmi ügyek melletti kiállás nincs összhangban a márka addigi imázsával vagy tevékenységével. A Pepsi sosem volt ismert társadalmi aktivizmusáról, így a tüntetéses reklám „nem tűnt hitelesnek” a közönség számára (Live for Now – Wikipedia). A Gillette-nél pedig a fogyasztók egy része tette fel a kérdést: „Ki ő, hogy kioktasson engem? Én csak borotvát akartam venni” (The Best Men Can Be – Wikipedia). Tanulság: ha egy márka társadalmi vagy politikai ügyben foglal állást, azt őszintén és a cég értékrendjével összhangban tegye, különben a kezdeményezés erőltetettnek vagy marketingfogásnak hat, ami bizalomvesztéshez vezethet.
  • Gyors és őszinte reagálás: Szinte minden felsorolt esetben a vállalatok végül visszakoztak – visszavonták a reklámot és bocsánatot kértek. Fontos azonban kiemelni, hogy a reakció ideje és módja nem mindegy. A legkisebb kár akkor érte a márkákat, ha gyorsan léptek és teljes felelősséget vállaltak. Például a Pepsi egy nap alatt cselekedett, míg a Dolce & Gabbana napokig várt, ami súlyosbította helyzetét. A válságkommunikációnak ilyenkor őszintének kell lennie – a közönség azonnal átlát a félmegoldásokon. A hatékony kríziskezelés enyhítheti a pénzügyi veszteségeket és a márkaimázs sérülését.
  • Hosszú távú márkahatás és tanulás: A félresikerült kampányok sokszor tartós nyomot hagynak a márka megítélésében. Láttuk, hogy egyes cégeknek (pl. Dove, Nivea) többször is sikerült hasonló hibába esniük, ami azt sugallja, hogy nem vonták le a kellő következtetéseket. A szakmai sajtó is hangsúlyozta: a vállalatoknak tanulniuk kell a saját (vagy akár mások) bakijaiból, különben a történelem ismétli önmagát (Nivea sparks social media outrage with whitewashing ad | Marketing Dive). Tanulság: érdemes minden botrányt alapos belső elemzés követnie, és konkrét lépéseket tenni annak érdekében, hogy a jövőben elkerülhetőek legyenek a hasonló fiaskók (például jobb ellenőrzési folyamatok, érzékenyítő tréningek a kreatív csapatnak stb.). A modern reklámkészítésben a rugalmasság és a folyamatos tanulás kulcsfontosságú – a cégek hírnevét ugyanis egyetlen félrelépés is hosszú időre veszélybe sodorhatja a digitális kor felgyorsult nyilvánossága előtt.

Összegzésül, a világ legismertebb félresikerült reklámkampányai intő példaként szolgálnak arra, hogy a figyelem hajhászása vagy a nem eléggé átgondolt kreatív ötletek milyen könnyen fordulhatnak visszájukra. Legyen szó rasszizmusról, szexizmusról, kulturális érzéketlenségről vagy pusztán egy rosszul kivitelezett üzenetről, a fogyasztók ma már hangosan és azonnal hangot adnak nemtetszésüknek. A márkáknak ezért soha nem látott körültekintéssel kell eljárniuk kampányaik tervezése során, és őszinte tisztelettel kell viszonyulniuk közönségük sokféleségéhez. Aki pedig hibázik, annak késznek kell lennie a gyors korrekcióra és a tanulságok levonására – mert végső soron a hitelesség és a tisztelet a modern marketingben is felbecsülhetetlen érték.

Ha tetszett a cikk, támogasd a blogomat és vedd meg a könyvem.
alul
Címkék:

Egész jók

Legtöbbet olvasott

Csak 5775 Ft

Népszerű

Banknotes.

Így kereshetsz pénzt az AdSense segítségével

Ha te is eljátszottál már a gondolattal, hogy a tartalomgyártásból, a blogolásból vagy a YouTube-videókból származó bevételedet szeretnéd növelni, akkor biztosan találkoztál a Google AdSense nevével. Ez a platform az egyik legismertebb és legkényelmesebb módja annak, hogy a saját weboldaladon vagy videós csatornádon hirdetéseket jeleníts meg, és ezzel valódi jövedelemhez juss. Az AdSense lehetőséget ad...
Business graphs and magnifying glass on table

Alapvető Excel függvények marketingeseknek

Ha valaha is érezted már úgy, hogy a marketingkampányaid méréséhez és elemzéséhez túl sok adatot kell kezelned – táblázatokat, statisztikákat, kattintási arányokat, konverziókat, remarketinglistákat, költségterveket –, akkor bizony nem vagy egyedül. Egy adatgazdag környezetben előbb-utóbb elkerülhetetlen, hogy valamilyen táblázatkezelő eszközzel irányítsd, rendszerezd és elemezd a felhalmozott információkat. A Microsoft Excel az egyik legismertebb, és továbbra...
online training on the school website on the Internet

A Google Ads szakértő

Ha bármikor is gondolkodtál azon, hogy milyen módon növelhetnéd online vállalkozásod láthatóságát és bevételét, valószínűleg szembejött már veled a Google Ads (korábbi nevén Google AdWords) kifejezés. Ez az egyik legismertebb és leghatékonyabb PPC (Pay-Per-Click) hirdetési platform, amely megfelelő beállításokkal és szakmai rálátással csodákra képes. Azonban az is lehetséges, hogy elkezdtél már saját kezűleg kampányokat futtatni,...
High Speed

Hogyan működik a PageSpeed Insights?

Ha komolyan gondolod a weboldalad és az online jelenléted hosszú távú sikerét, akkor a sebesség és a felhasználói élmény optimalizálása egyszerűen megkerülhetetlen. Ezzel nemcsak a látogatóid elégedettségét növeled, hanem a keresőoptimalizálási (SEO) eredményeiden is jelentősen javíthatsz. És itt lép be a képbe a Google PageSpeed Insights – vagy röviden PSI –, amely a weboldalad betöltési...

Itt érsz el

© Copyright 2025