Megengedő (laissez-faire) vezetés

Főbb pontok

A megengedő, más néven laissez-faire vezetési stílus sokakat vonz a szabadság és kreativitás ígérete miatt. Ebben a megközelítésben a vezető tudatosan háttérbe vonul, és meghagyja a csoportnak az önálló döntéshozatal és munkavégzés lehetőségét. Az elgondolás egyszerű: „Hagyd őket, hadd csinálják.” Ez a szabadság azonban nem mindig hoz pozitív eredményt, sőt bizonyos szervezeti és emberi tényezők hiányában könnyen szervezetlenséghez és teljesítményromláshoz vezethet (Lewin, Lippitt & White, 1939).

Ez az írás több nézőpontból vizsgálja a megengedő vezetési stílust, beleértve a pszichológiai, szervezetfejlesztési és marketinges szempontokat. A célja, hogy átfogó képet adjon arról, mikor és hogyan érdemes ezt a stílust alkalmazni, és milyen előnyökkel, illetve kockázatokkal számolhatsz. A következő gondolatok a szakirodalmi források (például Bass & Avolio, 1993; Northouse, 2019) és gyakorlati tapasztalatok ötvözetén alapulnak, de nem helyettesítik egy képzett pszichológus vagy vezetési tanácsadó hivatalos állásfoglalását.

A laissez-faire vezetési stílus alapjai

A „laissez-faire” francia kifejezés szó szerinti fordításban annyit tesz: „engedjétek csinálni.” Eredetileg a gazdasági liberalizmus jegyében megfogalmazott elvről van szó, de a vezetéselmélet is átvette. A központi gondolat, hogy a csapattagok a lehető legnagyobb fokú szabadságot kapják, a vezető pedig minimális beavatkozással irányít.

Ez a szabadság megnyilvánul abban, hogy a vezető:

  • Nem szól bele a napi döntésekbe vagy a munkafolyamatokba.
  • Csupán általános erőforrásokat és támogatást nyújt.
  • Csekély felügyeletet vagy ellenőrzést végez, és csak kérésre segít.
  • Minimálisan vesz részt a stratégiai tervezésben vagy problémamegoldásban.

A megközelítés lényege, hogy bízik a csoport önszervező képességében és motivációjában. Egy 2018-as felmérés szerint (Hogan & Kaiser, 2018) a vezetők 15%-a tekinthető megengedő vezetőnek, legalábbis abban az értelemben, hogy jelentősen háttérbe vonul a döntési folyamatokban.

Jellemzők

A megengedő vezetési stílus számos olyan sajátossággal bír, amelyek erősen elkülönítik a többi vezetési megközelítéstől – például a demokratikus, autokratikus vagy éppen a transzformatív vezetéstől (Bass, 1990).

1. Teljes döntési szabadság

A csoport tagjai abszolút autonómiát kapnak abban, hogyan szervezzék a munkájukat és milyen módszerekkel érjék el a kitűzött célokat. A vezető akár úgy is viselkedhet, mintha csak egy külső szemlélő lenne, elvárva, hogy a csoport – szakértelmétől és tapasztalatától függően – felelősen döntsön.

2. Források és támogatás biztosítása

Annak ellenére, hogy a vezető nem avatkozik be a napi döntéshozatalba, ellátja a csapatot minden szükséges erőforrással: munkaeszközökkel, információkkal, esetleges tréninglehetőségekkel. Megadja a lehetőséget a kérdezésre, és biztosítja, hogy ha a csoport mégis elakad, akkor elérhető konzultációs pont legyen.

3. Minimális részvétel a problémamegoldásban

A vezető feltételezi, hogy a csoport tagjai rendelkeznek elég szaktudással és kreativitással ahhoz, hogy a felmerülő nehézségeket megoldják. Nem ad irányvonalat és nem készít előre összeállított útmutatókat a krízishelyzetek kezelésére. Ennek eredményeképpen a munkatársak megtanulnak önállóan gondolkodni, viszont sokszor előfordul, hogy a felelősségérzet, a szerepek elhatárolása és a hatékonyság sérül (Fiedler, 1967).

4. Korlátozott kommunikáció és beavatkozás

A vezető passzív jelenléte érvényesül: nem tart rendszeres értekezleteket, nem kér sűrűn riportokat, nem hív össze válságmegbeszéléseket. Ezeket a lépéseket a csapatra bízza, amelynek saját magának kell éreznie, mikor és milyen formában szükséges egyeztetni a folyamatokról.

Hatás a teljesítményre

Az, hogy a megengedő vezetési stílus milyen eredményre vezet, nagymértékben függ a csoport összetételétől és a körülményektől. Elképzelhető, hogy magasan képzett, erősen motivált szakemberek fantasztikus sikereket érnek el a teljes szabadságban. Ezzel szemben, ha a csoport tagjai eltérő tapasztalati szinten állnak, vagy nincs meg a belső motivációjuk, könnyen káosz alakulhat ki.

Egyes kutatások (Lewin, Lippitt & White, 1939) kimutatták, hogy amikor egy csoport kizárólag laissez-faire stílusban működik, gyakran csak 33%-os teljesítményt ér el ahhoz képest, amit ugyanez a csoport más vezetési formákban produkálna. Az alacsonyabb teljesítmény fő okai közé tartoznak a következők:

  • Felelősségi körök elmosódása
  • Egyéni teljesítmények átláthatatlansága
  • Kommunikációs anomáliák és információhiány
  • Gyenge időmenedzsment, mivel nincs egyértelmű prioritásrendszer

Az eredmények minősége is gyakran visszaeshet, hiszen a vezetői kontroll hiánya miatt előfordul, hogy a részfeladatokat kevésbé felkészült vagy éppen kevésbé elkötelezett tagokra osztják, csökken a felelősségérzet, és nő a félreértések lehetősége (Hersey & Blanchard, 1977).

Előnyök és hátrányok

Mint minden vezetési stílusnak, a laissez-faire megközelítésnek is vannak pozitív és negatív oldalai. Érdemes ezeket mérlegelned, ha arra gondolsz, hogy a saját szervezetedben milyen vezetési forma működne hatékonyan.

Előnyök

  • Önállóság és felelősségvállalás: A csapattagok valóban megtanulják, hogyan döntsenek saját szakmai meggyőződésük alapján, és tapasztalatot szereznek a döntések következményeinek kezelésében. Hosszú távon ez magabiztosságot és szakmai kompetenciát épít (Deci & Ryan, 2000).
  • Kreativitás és innováció: A minimális külső beavatkozás tág mozgásteret ad, amelyben az új ötletek és megoldások könnyebben születnek meg. Egy felsőoktatási intézményben végzett 2021-es kutatás (Wei, 2021) kimutatta, hogy a teljes szabadsággal dolgozó projektcsapatok gyakran előállnak újszerű termékekkel, még ha ezek később némileg finomításra is szorulnak.
  • Magas szintű motiváció lehetősége: A laissez-faire vezetés különösen akkor tud ösztönző lenni, ha a csapattagok eleve erős belső motivációval rendelkeznek, és élvezik a szakmai kihívásokat. Ilyenkor a vezetői beavatkozás hiánya nem a fejetlenséget, hanem egyfajta „flow” élményt erősítheti (Csíkszentmihályi, 1990).

Hátrányok

  • Szervezetlenség: A feladatkörök elhatárolásának hiánya miatt előfordul, hogy a csoporttagok egymásra várnak, vagy éppen párhuzamosan dolgoznak ugyanazon a projekten, ami hatékonyságvesztést okoz (Hackman & Oldham, 1975).
  • Alacsony teljesítmény: Kutatási eredmények alapján (Lewin, Lippitt & White, 1939) a túlzott szabadság gyakran a csoport önmotiváltságának és időgazdálkodási készségének hiányában gyenge eredményeket hoz. A 33%-os teljesítménycsökkenés beszédes adat lehet bármely vezető számára.
  • Felelősség elhárítása: Ha nincs egyértelműen kijelölve, ki miért felelős, könnyen előfordulhat, hogy a problémák „gazdátlanok” maradnak. Az egyének esetleg arra várnak, hogy majd valaki más megoldja az elakadásokat.
  • Konfliktusok láthatatlansága: A vezető távolléte vagy passzivitása miatt a munkahelyi konfliktusok és feszültségek rejtve maradhatnak, így lassabban vagy egyáltalán nem kapnak megoldást.

Mikor érdemes alkalmazni?

A laissez-faire vezetési stílus nem mindenhol és nem mindenkivel működik. Előfordulnak olyan helyzetek, szervezeti kultúrák és csapatösszetételek, amelyekben kifejezetten alkalmas lehet, és ahol a vezető passzivitása előnyös:

  • Magasan képzett, tapasztalt munkavállalók: Az önálló szakemberek, akik már bizonyították rátermettségüket, jól reagálhatnak a szabadságra. Ilyen például egy szoftverfejlesztő csapat senior programozókkal, ahol mindenki pontosan tudja a feladatait.
  • Erős belső motiváció: Ha a csapattagoknak nem külső nyomás vagy elvárás adja a hajtóerőt, hanem a belső elköteleződés és a szakmai kihívás szeretete, jól működhet az autonóm munkavégzés.
  • Kreatív tevékenységek: Ahol az ötletek szabad áramlása és a kísérletezés kulcs a fejlődéshez – például kutatás-fejlesztés, design, reklámkampányok tervezése –, ott a túlzott vezetői kontroll inkább gátolná az újszerű megoldások születését (Amabile, 1996).
  • Kis, önszerveződő csoportok: Olyan startupoknál gyakran előfordul, hogy a kezdeti időszakban mindenki mindennel foglalkozik, és ez a spontán szerveződés viszonylag eredményes is lehet. Később azonban, a növekedéssel, általában be kell vezetni bizonyos formálisabb folyamatokat.

Ha azonban a csapat tagjai kezdők, vagy nem rendelkeznek elég széles látókörrel ahhoz, hogy átlássák a szervezeti prioritásokat, a megengedő stílus kockázatos lehet. Ugyanez igaz olyan munkakörnyezetekre, ahol magas a külső elvárás (például ügyfélközpontú szolgáltatások), és gyors, minőségi döntéshozatalra van szükség.

Összehasonlítás más vezetési stílusokkal

Az irodalom sokféle modellről beszél, de általánosságban az alábbi vezetési stílusokkal érdemes összevetned a laissez-faire megközelítést, hogy lásd, mennyire eltérő a gyakorlat.

Autokratikus (vagy diktatórikus) vezetés:

Itt a vezető központosított hatalommal bír, és a döntések a csapattagok megkérdezése nélkül születnek meg. Ez a stílus a laissez-faire ellentéte, hiszen maximálisan kontrollálja a csoportot. Előnye lehet a gyors döntéshozatal, de hosszú távon demotiválhatja az alkalmazottakat (Tannenbaum & Schmidt, 1973).

Demokratikus vezetés:

A demokratikus vezetésben a csapat közösen hoz döntéseket, de a vezető aktívan moderálja a folyamatot, javaslatokat tesz, és összefogja az elképzeléseket. Egyfajta „középutat” jelent, amelynél nagy az önállóság, de létezik felelősségi kör és koordináció is.

Transzformatív vezetés:

Itt a vezető a vízió és inspiráció közvetítésére helyezi a hangsúlyt. Célja, hogy a csapattagok nagyobb lelkesedéssel és elkötelezettséggel dolgozzanak, miközben ösztönzi őket a folyamatos fejlődésre (Bass & Avolio, 1993). A laissez-faire stílussal szemben a transzformatív vezetés folyamatos jelenlétet és iránymutatást kíván.

Transzaktív (vagy tranzakcionális) vezetés:

Egyfajta „jutalom és büntetés” rendszer. A vezető világosan megfogalmazza az elvárásokat, és a teljesítmény függvényében jutalmaz vagy szankcionál. A laissez-faire-stílushoz képest itt jóval több a kontroll, még ha nem is annyira szigorú, mint az autokratikus változatnál (Burns, 1978).

Hogyan javítható a megengedő stílus hatékonysága?

Ha elkötelezett vagy a megengedő vezetési stílus mellett, de szeretnéd elkerülni a káoszt és az alacsony teljesítményt, akkor néhány kiegészítő eszközzel jelentősen növelheted a hatékonyságát:

  • Rendszeres visszajelzés: Még ha nem is irányítod szorosan a folyamatokat, időről időre kérj beszámolót a csapat előrehaladásáról, így az esetleges problémákat gyorsabban ki lehet szűrni.
  • Világos célkitűzések: A szabadság nem jelenti azt, hogy nincsenek közös célok. Ha a csapat tudja, pontosan mit vársz el, könnyebben tartják szem előtt a minőséget és a határidőket (Locke & Latham, 1990).
  • Szerepek kijelölése: Anélkül, hogy a mikromenedzsment csapdájába esnél, érdemes meghatározni, ki melyik feladatért felel. Így mindenki tudja, kinél lehet érdeklődni vagy segítséget kérni adott témában.
  • Nyitott kommunikációs csatornák: Biztosíts egyértelmű platformot (online vagy offline), ahol a csapattagok megoszthatják az észrevételeiket, kérdéseiket. Nem muszáj sűrűn beavatkoznod, de legyen lehetőségük jelezni, ha mégis szükségük van támogatásra.
  • Alkalmazkodás a helyzethez: Időnként a megengedő stílus is átalakulhat demokratikus vagy transzformatív jegyekkel, ha a csapat éppen azt igényli. A rugalmas vezetői hozzáállás eredményezheti a legnagyobb elégedettséget és a legjobb teljesítményt (Goleman, 2000).

Összegzés

A megengedő (laissez-faire) vezetési stílus lényegében a csoport tagjainak szabadságára épít, és elfogadja, hogy a vezető nem akarja túlságosan befolyásolni a folyamatokat. Ez lehetőséget ad az önálló döntéshozatalra, a kreatív kibontakozásra és a szakmai felelősség vállalására. Ugyanakkor a teljesítményt és a hatékonyságot gyakran rontja a koordináció, a szervezés és a szerepek tisztázásának hiánya, különösen ha a csapattagok nem rendelkeznek kellő tapasztalattal vagy motivációval.

Egy 2021-es nemzetközi felmérés (Krause & Wölfl, 2021) például rámutatott, hogy a megengedő stílusban működő vállalatok 60%-ánál a vezetői képességek hiányossága miatt magas volt a fluktuáció, mert a munkavállalók úgy érezték, nincsenek megfelelően támogatva. Ez rámutat arra, hogy a vezető passzivitása esetenként többet árt, mint használ, ha a csapat tagjai nem kellően önjárók vagy éppen ellentétes célokat követnek.

A vezetés témája rendkívül sokrétű, és a legtöbb esetben a legjobb út a különböző stílusok ötvözése. Gondolj bele: ha a csoportod fele lelkes, tapasztalt szakember, míg a másik fele kezdő, akkor valószínűleg érdemes differenciáltan alkalmaznod a megengedő és a támogató (coaching) jellegű vezetési eszközöket. Nemcsak a csapat teljesítménye múlik a vezetés minőségén, hanem az egyes egyének fejlődési lehetősége, munkahelyi elégedettsége és hosszú távú lojalitása is (Yukl, 2013).

Összefoglalva, a megengedő vezetési stílus akkor működhet igazán jól, ha:

  • Magasan képzett, önálló munkavégzésre képes emberekből áll a csapat.
  • Erős a belső motiváció és a közös értékrend, ami összefogja a tagokat.
  • Olyan munkakörnyezetben dolgozol, ahol a kreatív szabadság mindennél fontosabb.
  • Biztosítod a legalább minimális kereteket (célok, kommunikációs lehetőségek, erőforrások).

Ha ezek a feltételek nem adottak, akkor érdemes egy átgondoltabb, aktívabb vezetői megközelítéshez nyúlni, vagy az egyes stílusokat vegyíteni. Mindig szem előtt kell tartani a csapattagok igényeit, a feladat természetét és a szervezet célkitűzéseit. Az eredményes vezető az, aki képes helyzetfüggően alkalmazni a különféle eszköztár elemeit, akár egy laissez-faire alapállásból kiindulva, de szükség esetén dinamikusan váltva más stílusokra (Hersey & Blanchard, 1977).

Ezek a megállapítások természetesen a pszichológiai, marketinges és szervezetfejlesztési szakirodalom tapasztalatain alapulnak. Nem jelentenek hivatalos diagnózist vagy terápiás javaslatot, csupán iránymutatást nyújtanak azoknak a vezetőknek és vállalkozóknak, akik szeretnék tudatosabban formálni a csapatuk légkörét és teljesítményét.

Végül ne feledd, hogy a vezetői szerep sosem „kőbe vésett.” A környezet, az emberek és a szervezetek is folyton változnak, ezért a vezetési stílus rugalmas alakítása a fejlődés része. A megengedő vezetés néha kiváló eredményt hozhat, de csak akkor, ha tisztában vagy a csapatod igényeivel, és megfelelően tudod kezelni a szabadságból fakadó kihívásokat.

Ha tetszett a cikk, támogasd a blogomat és vedd meg a könyvem.
alul
Címkék:

Egész jók

Legtöbbet olvasott

Csak 5775 Ft

Népszerű

Banknotes.

Így kereshetsz pénzt az AdSense segítségével

Ha te is eljátszottál már a gondolattal, hogy a tartalomgyártásból, a blogolásból vagy a YouTube-videókból származó bevételedet szeretnéd növelni, akkor biztosan találkoztál a Google AdSense nevével. Ez a platform az egyik legismertebb és legkényelmesebb módja annak, hogy a saját weboldaladon vagy videós csatornádon hirdetéseket jeleníts meg, és ezzel valódi jövedelemhez juss. Az AdSense lehetőséget ad...
Business graphs and magnifying glass on table

Alapvető Excel függvények marketingeseknek

Ha valaha is érezted már úgy, hogy a marketingkampányaid méréséhez és elemzéséhez túl sok adatot kell kezelned – táblázatokat, statisztikákat, kattintási arányokat, konverziókat, remarketinglistákat, költségterveket –, akkor bizony nem vagy egyedül. Egy adatgazdag környezetben előbb-utóbb elkerülhetetlen, hogy valamilyen táblázatkezelő eszközzel irányítsd, rendszerezd és elemezd a felhalmozott információkat. A Microsoft Excel az egyik legismertebb, és továbbra...
online training on the school website on the Internet

A Google Ads szakértő

Ha bármikor is gondolkodtál azon, hogy milyen módon növelhetnéd online vállalkozásod láthatóságát és bevételét, valószínűleg szembejött már veled a Google Ads (korábbi nevén Google AdWords) kifejezés. Ez az egyik legismertebb és leghatékonyabb PPC (Pay-Per-Click) hirdetési platform, amely megfelelő beállításokkal és szakmai rálátással csodákra képes. Azonban az is lehetséges, hogy elkezdtél már saját kezűleg kampányokat futtatni,...
High Speed

Hogyan működik a PageSpeed Insights?

Ha komolyan gondolod a weboldalad és az online jelenléted hosszú távú sikerét, akkor a sebesség és a felhasználói élmény optimalizálása egyszerűen megkerülhetetlen. Ezzel nemcsak a látogatóid elégedettségét növeled, hanem a keresőoptimalizálási (SEO) eredményeiden is jelentősen javíthatsz. És itt lép be a képbe a Google PageSpeed Insights – vagy röviden PSI –, amely a weboldalad betöltési...

Itt érsz el

© Copyright 2025