A negatív reklám is reklám? Hatásai a márkára, eladásokra és fogyasztói viselkedésre

Főbb pontok

A közkeletű mondás szerint „a negatív reklám is reklám”, vagyis minden publicitás jó publicitás. Ennek lényege, hogy ha egy márkáról rosszat is beszélnek, az is növeli az ismertségét, ami végső soron a javára válhat. A valóság azonban ennél összetettebb. A marketing és pszichológia területén végzett legújabb kutatások vegyes képet mutatnak: bizonyos körülmények közt a negatív publicitás hasznos lehet, máskor viszont súlyosan károsítja a márkát. Jelen összefoglaló célja objektív áttekintést adni arról, hogy a negatív reklám milyen mechanizmusokon keresztül hat a márkaimázsra, az eladásokra és a fogyasztókra, valamint hogy mikor lehet esetleg hatékony eszköz és mikor árt többet, mint használ. Emellett kitérünk a negatív reklám különböző formáira, konkrét esettanulmányokra, a média (különösen a közösségi média) szerepére a negatív reklám terjedésében, illetve a hosszú távú hatásokra és a lehetséges márkareakciókra.

Pszichológiai és marketingkutatások a negatív publicitásról

Számos pszichológiai kutatás rámutat a negativitási torzításra: az emberek hajlamosak a negatív információknak nagyobb súlyt tulajdonítani, mint a pozitívaknak. Például a marketingben ismert jelenség, hogy egy elégedetlen vásárló sokkal több embernek meséli el rossz tapasztalatát, mint ahányan egy jó élményről számolnak be. Egy klasszikus vizsgálat kimutatta, hogy a negatív szájreklám (word of mouth) erősebb hatást gyakorol a vásárlási hajlandóságra és a fogyasztói attitűdökre, mint a pozitív visszajelzés (How Damaging Is Negative Word of Mouth?: Don Charlett, Ron…). Más szóval „a rossz hír gyorsabban terjed” – ezt ma már empirikus adatok is alátámasztják.

Ugyanakkor a negatív publicitás hatása nem minden esetben egyforma. Kutatások bizonyítják, hogy a márka ismertsége fontos tényező: ha egy jól ismert márkát vagy terméket ér negatív visszhang, az jellemzően rontja az eladásokat (pl. egy ismert író könyvéről szóló rossz kritika ~15%-kal csökkentette az eladásokat) (Burger King’s Misogynistic Tweet: When Provocative Social Media…). Ezzel szemben egy kevéssé ismert márka esetén a negatív hírverés paradox módon növelheti az eladásokat azáltal, hogy egyáltalán felhívja a figyelmet a termékre (Burger King’s Misogynistic Tweet: When Provocative Social Media…). Egy híres tanulmányban például azt találták, hogy ismeretlen szerzők könyveinek eladása átlagosan 45%-kal nőtt egy kedvezőtlen kritikát követően a megnövekedett ismertség miatt (Burger King’s Misogynistic Tweet: When Provocative Social Media…). Fontos hangsúlyozni, hogy ez a hatás főleg az ismeretlenségből fakadó figyelemnövekedésnek köszönhető – maguk a negatív információk értékelése ilyenkor háttérbe szorul az újdonság hatása mellett.

A negatív reklám pszichológiai hatásmechanizmusait vizsgálva a kutatók megállapították, hogy a negatív információk erőteljesen rombolják a fogyasztók márkaértékelését. Egy 2018-as kutatás szerint a negatív publicitás egyértelműen rontja a márkáról alkotott attitűdöt és az imázst (The Effect of Negative Publicity on Brand Equity (Image Attitude, and…), valamint csökkenti a vásárlási szándékot. Hasonlóképpen, egy friss (2021-es) tanulmány kimutatta, hogy a negatív hírek minden vizsgált esetben csökkentették a márkába vetett bizalmat, függetlenül attól, milyen típusú negatív információról volt szó ([PDF] Is there really no bad publicity? The impact of negative publicity on…). Ez arra utal, hogy a bizalomvesztés az egyik legkritikusabb következménye a negatív reklámnak: a megingott bizalmú fogyasztók elpártolhatnak, ami hosszabb távon a márkahűség és az ügyfél-élettartam csökkenéséhez vezet.

Ugyanakkor a fogyasztói reakciókban szerepet játszik az is, mennyire volt erős a márkához fűződő viszony a negatív esemény előtt. Kutatók (Pullig és mtsai, 2006) rámutattak, hogy az erős, biztos márkaattitűddel rendelkező fogyasztók kevésbé hagyják magukat befolyásolni egy egyszeri negatív hírtól – azaz a lojális vevők bizonyos fokig „pajzzsal” rendelkeznek a rossz hírrel szemben. Ezzel szemben akiknek nem volt szilárd véleményük a márkáról, azokat a negatív információ sokkal könnyebben negatív irányba befolyásolja.

Összességében a legújabb pszichológiai és marketingkutatások azt sugallják, hogy nem minden negatív reklám egyforma. A hatás attól függ, milyen márkáról van szó (ismert vs. ismeretlen), milyen jellegű a negatív információ (apróság vagy alapértékeket érintő botrány), és milyenek a befogadók (lojális ügyfél vs. alkalmi vevő). Ezek a tényezők befolyásolják, hogy a negatív reklám inkább kíváncsiságot és ismertséget generál, vagy épp bizalomvesztést és elfordulást eredményez.

A negatív reklám hatásmechanizmusai

A negatív reklám hatását több mechanizmus közvetíti, amelyek együttesen határozzák meg a végeredményt: a márka sérül-e vagy profitál a publicitásból. Főbb hatásmechanizmusok:

  • Figyelem és ismertség növekedése: A botrányos vagy negatív hírek sokkoló erejűek, ezért könnyen felkeltik az emberek figyelmét. A média is szívesen kap fel egy-egy botrányt, így a márka neve széles körben ismertté válhat. Ez az ismertségi hatás különösen ismeretlen vagy új márkák esetén jelentős – ilyenkor a negatív kontextus ellenére a márka bekerül a köztudatba. Ahogy fent említettük, a megnövekedett ismertség olykor eladásnövekedést is hozhat az újonnan hallott termékeknek (Burger King’s Misogynistic Tweet: When Provocative Social Media…). Fontos: ez a mechanizmus akkor működik pozitívan, ha a negatív információ nem riasztja el végleg a fogyasztót, hanem csak kíváncsivá teszi.
  • Márkaimázs és attitűd rombolása: A negatív üzenetek gyakran károsítják a márka megítélését. Ha a hír olyan dologra vonatkozik, ami a fogyasztók értékrendjével ütközik (pl. etikai botrány, rossz minőség, fogyasztók megkárosítása), akkor az attitűd erősen negatív irányba fordulhat. Még ha a figyelem növekszik is, sokan már negatív érzülettel lesznek a márka iránt, ami gyengíti a vásárlási szándékot (The Effect of Negative Publicity on Brand Equity (Image Attitude, and…). A negatív élmények és benyomások tovább megmaradnak a fogyasztók emlékezetében a negativitási torzítás miatt – vagyis egy rossz benyomás mélyebb nyomot hagy, mint egy jó. Ennek következtében a márkaimázs helyreállítása nehézkes lehet, főleg ha a negatív kampány folyamatosan napirenden van.
  • Bizalom és hitelesség elvesztése: A márkabizalom a hosszú távú ügyfélkapcsolatok alapja. Egy komoly negatív esemény (pl. minőségi hibák, adatkezelési botrány, átverés) megingatja a bizalmat, amit nehéz visszanyerni. A bizalomvesztés gyakran csendes bojkottban nyilvánul meg – az ügyfelek egyszerűen másfelé fordulnak. A kutatások szerint a negatív publicitás szinte minden esetben rontja a márkába vetett bizalmat ([PDF] Is there really no bad publicity? The impact of negative publicity on…), ami azt mutatja, hogy ez az egyik legkárosabb hatásmechanizmus. Még ha a márka ismertsége nő is, a hűség csökkenése hosszabb távon nagyobb veszteség lehet, mint amit a megnövekedett figyelem rövid távon hoz.
  • Negatív érzelmek és asszociációk: A provokatív vagy lejárató tartalmak gyakran erős érzelmi reakciókat váltanak ki – haragot, felháborodást, félelmet vagy undort. Ezek a negatív érzelmek a márkához kapcsolódnak a fogyasztó fejében, és később is felidéződnek, ha a márka szóba kerül. Például ha egy étteremláncról elterjed, hogy súlyos higiéniai problémák vannak (felháborodást keltve), sokakban még jó ideig undort vagy bizalmatlanságot fog kiváltani a márka neve. Az érzelmi asszociációk így a márka ellen dolgoznak: még ha a hír nem is bizonyult igaznak, a negatív hangulat ráragadhat a brandre.
  • Szájreklám és vírusszerű terjedés: A negatív hírek és reklámok az emberek közti kommunikációban is kiemelt témává válhatnak. Sok fogyasztó megosztja ismerőseivel a botrányos híreket, gyakran inkább, mint a semleges vagy pozitív híreket. A közösségi média korában ennek hatása megsokszorozódik: kutatások igazolják, hogy a Twitteren a negatív tartalmú bejegyzéseket jóval gyakrabban retweetelik, mint a pozitív híreket (Why social media users like sharing negative news – News & insight). Ez a mechanizmus oda vezet, hogy a negatív reklám vírusszerűen terjed, sokkal szélesebb közönséget elérve, mint azt eredetileg a média tervezte. A terjedés önmagában növeli a publicitást (ismertség mechanizmus), de sajnos a negatív üzenetet is felerősíti. Így a negatív kampány hatása a közösségi megosztások révén sokszorosan intenzívebb lehet – különösen, ha egy frappáns hashtaggel vagy mém formájában terjed tovább.
  • Moderátorok (enyhítő vagy súlyosbító tényezők): Bizonyos körülmények módosíthatják a negatív reklám hatását. Ilyen például a meglévő vásárlói lojalitás – ahogy fentebb említettük, a hűséges vevők kevésbé fogékonyak a negatív információra, sőt néha védelmükbe veszik a márkát. A márka hírneve és értékei is számítanak: ha egy márka régóta megbízható és jó hírű, egy egyszeri botrány után a fogyasztók hajlamosabbak “megbocsátani” neki, mint egy eleve ellentmondásos cégnek. Az is szerepet játszik, hogy a negatív hír mennyire hihető vagy releváns – ha a közönség kételkedik a forrásban (pl. egy nyilvánvalóan manipulatív lejárató kampány esetén), a hatás mérséklődhet. Végül a márka reakciója is fontos moderátor: ha egy cég ügyesen kezeli a krízist (pl. azonnal bocsánatot kér és orvosolja a problémát), a negatív hatások csillapodhatnak, míg a rossz válságkezelés olaj lehet a tűzre.

A negatív reklám típusai

Nem minden negatív reklám egyforma; többféle helyzetben és formában jelenhet meg, amelyek hatékonysága és következményei eltérőek. Fő típusok:

Botrányok és negatív PR

Ide tartoznak azok az esetek, amikor nem szándékosan keletkezik negatív publicitás, hanem valamilyen vállalati botrány, krízis vagy hibás cselekedet váltja ki. Példák: termékvisszahívások (minőségi vagy biztonsági hibák miatt), üzleti botrányok (környezetkárosítás, adócsalás, munkaügyi visszaélések), vagy a cég képviselőjének botrányos viselkedése. Az ilyen negatív PR események tipikusan erodálják a márka imázsát és a fogyasztói bizalmat, hiszen csalódást okoznak a cégben.

A hatás súlyossága a botrány mértékétől függ: egy kisebb incidens gyorsan feledésbe merülhet, míg egy nagyobb botrány évekig a márkával maradhat. Rövid távon gyakori a forgalom visszaesése és a részvényárfolyam esése, ahogy a befektetők és vásárlók reagálnak. Például amikor 2017-ben az United Airlines légitársaság egyik utasát erőszakkal leszállították egy járatról (amiről videó készült és futótűzként terjedt), a cég részvényei pár nap alatt közel 1 milliárd dolláros értékvesztést szenvedtek el (United Airlines CEO offers softer apology after stock nosedives). Hosszabb távon pedig a márka hírneve sérül: az emberek emlékezetében megmarad a botrány, és ez bizalmi deficitet okoz.

A botrányok kezelésére a vállalatoknak válságkommunikációs stratégiákat kell alkalmazniuk (erről később még szó lesz). Ha jól kezelik, a kár mérsékelhető, de így is előfordulhat, hogy egyes fogyasztók végleg elfordulnak. Összességében a botrányok mint negatív reklám általában károsak a márkára, hiszen nem kontrollált, a cég számára kedvezőtlen narratívát jelentenek. Ezeket utólag reklámnak nevezni inkább csak abban az értelemben szokták, hogy nagy nyilvánosságot kapott az ügy – de nem a cég szándékából.

Lejárató kampányok (támadó negatív reklám)

A negatív reklám egy másik fajtája a szándékosan indított lejárató vagy támadó kampány, amikor egy szereplő (gyakran versenytárs vagy más érdekelt fél) negatív üzeneteket terjeszt egy márkáról a nyilvánosságban. Erre példák a politikai reklámokban gyakori támadások, de a vállalati világban is előfordul – bár valamivel ritkábban, mivel a direkt konkurens lejáratása jogi és etikai aggályokat is felvet.

A lejárató kampányok célja a fogyasztók bizalmának megingatása a célpont márka iránt, és/vagy a figyelem elterelése a támadó fél saját gyengeségeiről. Ezek a kampányok gyakran információkat vagy dezinformációt tartalmaznak a másik termékének gyenge pontjairól, hibáiról. A hatékonyságuk vegyes: bizonyos esetekben sikerül kételyt ébreszteni a közönségben a rivális iránt, de gyakori mellékhatás, hogy a támadó fél megítélése is romlik (a közönség „visszatetszőnek” találhatja az agresszív taktikát).

Kutatások is alátámasztják, hogy az ilyen negatív összehasonlító reklám a fogyasztói piacokon nem mindig kifizetődő. Egy elemzés szerint bár alkalmanként nyerhet vele az “támadó” márka, összességében több kárt okoz a piac minden szereplőjének – nemcsak a megtámadott, de a támadó cég reputációja is sérülhet (Articles by Pinar Yildirim’s Profile | MSN (US), Wiley… – Muck Rack). (Ez éles ellentétben áll a politikai marketinggel, ahol a negatív hirdetések bizonyos mértékben beváltak a szavazók meggyőzésében.)

Ennek fényében a vállalatok általában óvatosan bánnak a nyíltan negatív, versenytársat lejárató reklámokkal. Inkább burkolt összehasonlításokkal vagy humoros szurkálódásokkal élnek. Például a Pepsi és a Coca-Cola évtizedes reklámháborújában is többnyire humoros formában, indirekt módon utalgattak egymásra, mert tudták, hogy a túl agresszív támadás visszaüthet. Ugyanakkor előfordultak félrecsúszott kísérletek: pl. amikor egy okostelefon-gyártó hamis negatív véleményeket terjesztett egy rivális termékéről, és később kiderült, a cég komoly hitelességvesztést és bírságot szenvedett. Összefoglalva: a lejárató kampányok magas kockázatúak, és sikerességük kérdéses – gyakran mindkét fél veszít a márkaértékéből az ilyen „sárdobálás” során.

Provokatív és sokkoló reklámok

Ide soroljuk azokat a szándékosan meghökkentő, provokatív reklámokat, amelyeket maga a márka készít abból a célból, hogy felkeltse a figyelmet akár az elutasítás kockázatával is. Ezek a kampányok általában megosztó üzeneteket vagy képi világot alkalmaznak: például tabu témákat, sokkoló vizuális elemeket, szexuális tartalmat, politikailag inkorrekt megfogalmazást stb. A mögöttes stratégia az, hogy a kontroverzia ingyen publicitást generál – a felháborodott vagy megdöbbent közönség beszélni fog róla, a média tudósít róla, így a reklám üzenete sokkal szélesebb körbe jut el, mint fizetett hirdetéssel elérhető lenne. Magyarán: a sokkhatás = vírusmarketing.

Tipikus példák: A United Colors of Benetton divatmárka hírhedt reklámjai a ’90-es években (pl. meghökkentő fotók társadalmi problémákról) világszerte beszédtémák lettek – sokan felháborodtak rajtuk, mások zseniálisnak tartották, de az biztos, hogy a Benetton nevét megismerték. Hasonlóan a PETA állatvédő szervezet gyakran használ sokkoló, provokatív kampányokat (véres vagy meztelen jelenetekkel), hogy az üzenete átüssön az ingerküszöbön és médiavisszhangot kapjon. A kereskedelmi márkák közül is többen próbálkoztak provokációval: emlékezetes eset volt a Burger King UK 2021-es nőnapi tweetje, miszerint “A nőknek a konyhában a helye”. Ezt a provokatív állítást a BK azzal a céllal posztolta, hogy ráirányítsa a figyelmet a női séfek alacsony arányára és egy ösztöndíjprogramra – azonban kiragadva szexista viccként terjedt el, hatalmas felháborodást keltve. Végül a cégnek törölnie kellett a tweetet és bocsánatot kérnie, mert a provokáció visszafelé sült el (a pozitív üzenet helyett csak a düh maradt).

A provokatív reklámok hatékonysága nagyon kényes egyensúlyon múlik. Ha a botrány túl nagy és a márka értékeivel összeegyeztethetetlen üzenetet közvetít, akkor a cég maga is károsodik (mint a fenti Burger King példa mutatja). Ugyanakkor ha jól mérik fel a célközönséget és a reakciókat, a provokáció erősítheti is a márkát bizonyos szegmensekben. Erre példa a Nike 2018-as kampánya Colin Kaepernick NFL-játékossal, aki térdelős tiltakozásairól vált ismertté. A reklám erősen megosztotta az embereket – egyesek bojkottot hirdettek és Nike cipőket égettek, míg mások ünnepelték a bátor kiállást. Rövid távon azonban a Nike-nak bejött a stratégia: a kampány utáni napokban az online eladásaik 31%-kal nőttek az USA-ban az előző év azonos időszakához képest (Nike Sales Increase 31% After Kaepernick Ad Despite Backlash – Time), és a Nike részvényei is rekordmagasságba emelkedtek. Ebben az esetben a provokatív reklám megerősítette a márka kötődését a progresszív, fiatal vásárlói bázishoz, még ha közben másokat el is idegenített.

Csak 5775 Ft
kozepen

Összefoglalva, a provokatív/sokkoló reklámok a „mindent vagy semmit” kategóriába tartoznak. Legjobb esetben óriási nyilvánosságot és erős márkaidentitást építenek (egy meghatározott célcsoportnál), rossz esetben viszont tartós ellenszenvet és bojkotthullámot indítanak el. A kulcs a kivitelezésben és a kontextusban van: nagyon jól kell ismerni a célközönség értékeit és a társadalmi hangulatot, hogy a provokáció ne menjen át a tűréshatáron.

Konkrét esettanulmányok: negatív reklám sikerek és kudarcok

Az alábbiakban néhány valós példán keresztül mutatjuk be, hogyan hathat a negatív reklám a márkákra – hol jártak vele sikerrel, és hol vallottak kudarcot. Ezek az esetek rávilágítanak, hogy milyen tényezőkön múlt a negatív publicitás kimenetele.

  • Nike – „Just Do It” kampány Colin Kaepernickkel (2018)Merész kiállás, megosztó fogadtatás. A Nike egy társadalmi vitákat kiváltó témához nyúlt, amikor a rendőri brutalitás ellen tiltakozó sportolót tette meg kampánya arcának. A reakciók élesen kettészakadtak: konzervatív körökben égettek Nike-termékeket (negatív reklám), míg sok fiatal és kisebbségi fogyasztó ünnepelte a márka bátorságát. Eredmény: rövid távon eladás- és részvényárfolyam-emelkedés (Nike Sales Increase 31% After Kaepernick Ad Despite Backlash – Time), hosszabb távon a Nike még inkább a progresszív értékek márkájaként rögzült. Úgy tűnik, a negatív visszhang ellenére (sőt, részben pont amiatt) a kampány összességében sikeres volt a célcsoport szemében.
  • Pepsi – Kendall Jenner reklám (2017)Üzenet nélküli botrány. A Pepsi egy globális reklámfilmben a társadalmi tüntetések hangulatát próbálta meglovagolni, ahol Kendall Jenner egy Pepsi átadásával “old meg” egy feszült helyzetet. A szándék az volt, hogy a márkát a fiatalos egység és béketeremtés jelképeként mutassák be, de a közönség ezt teljesen másként élte meg. Óriási felháborodás tört ki, amiért a reklám bagatellizálta a valós társadalmi mozgalmakat – sokak szerint ízléstelenül kihasznált egy komoly ügyet termékeladásra. Eredmény: a Pepsi gyorsan visszavonta a reklámot és nyilvánosan bocsánatot kért. A márka hírnevén rövid távon csorba esett; bár a Pepsi eladásait hosszú távon nem rendítette meg drámaian, a kampány egy tanulságos kudarc lett, ami mutatja, hogy a provokatív vagy társadalmi üzenetű reklám könnyen félrecsúszik.
  • Volkswagen – dízelbotrány (2015)Hitelességi válság. A Volkswagen autógyártó éveken át manipulálta dízeljárművei kibocsátási adatait, amit egy vizsgálat feltárt. A botrány világszerte bejárta a sajtót: negatív PR-cunami zúdult a cégre, mivel kiderült, hogy szándékosan vezették félre a fogyasztókat és hatóságokat. Eredmény: a VW márka hitelessége erősen megrendült, különösen olyan piacokon, ahol a környezettudatosság fontos érték. Az eladások rövid távon visszaestek egyes régiókban, és a cégnek milliárdos bírságokat kellett fizetnie. Hosszabb távon a Volkswagen komoly erőfeszítéseket tett (vezetőcsere, bocsánatkérés, elektromos autó stratégiára váltás), hogy helyreállítsa imázsát. A dízelbotrány esete azt példázza, hogy a negatív reklám katasztrofális is lehet, ha a márka alapvető értékével (megbízható német minőség, környezetbarát fejlesztés) kerül szembe a negatív hír. Ilyen esetben nincs pozitív hozadék, csak veszteség, és évekre van szükség a talpra álláshoz.
  • United Airlines – utasbotrány (2017)Vírusszerű felháborodás. Ahogy korábban említettük, az Egyesült Államokban az United egyik járatán egy orvost erőszakkal lerángattak a gépről túlfoglalás miatt, és erről videó került fel a netre. A felvétel villámgyorsan elterjedt a közösségi médiában, globális felháborodást keltve – minden hírcsatorna ezzel foglalkozott. Eredmény: a cég rövid úton közel egymilliárd dollárnyi értéket veszített a tőzsdén (United Airlines CEO offers softer apology after stock nosedives), a márka neve pedig hosszú időre összeforrott az embertelen bánásmód képével. Bár az United később kárpótolta az utast és szabályzatot módosított, a negatív emlék sok utasban megmaradt. E példa jól mutatja a közösségi média erejét a negatív reklám felerősítésében: egy helyi incidensből globális PR-krízis lett napok alatt.
  • Dolce & Gabbana – kínai reklámfiaskó (2018)Kultúrák ütközése. A luxusdivat-márka egy Kínának szánt reklámsorozata sértő sztereotípiákat tartalmazott (egy kínai modell ügyetlenül próbál evőpálcikával pizzát enni). A kampányt sokan rasszistának találták Kínában. Ráadásul a cég egyik alapítója magánüzenetben is sértő dolgokat írt a kínaiakról, ami nyilvánosságra került. Eredmény: Kínában hatalmas bojkott indult, a hírességek és vásárlók elfordultak a márkától, a nagy e-kereskedelmi platformok eltávolították a D&G termékeit (Chinese retail sites drop Dolce & Gabbana amid racist ad backlash). A márka gyakorlatilag egyik napról a másikra kiesett a világ egyik legnagyobb luxuspiacáról. Ez a kudarc rámutat, hogy a negatív reklám nemcsak hazai terepen, de kulturális kontextusban is visszaüthet: egy rosszul átgondolt üzenet idegen kultúrában súlyos károkat okozhat a globális márkaértékben.

A fenti esettanulmányokból látható, hogy a negatív reklám kimenetele nagyon eltérő lehet. Sikeres lehet, ha a negatív visszhang kalkulált kockázat része volt és a márka hitelesen felvállalta az üzenetet (Nike), vagy ha a figyelemnövelés pozitív hatása felülmúlja a negatív érzületeket. Sikertelen (káros) lesz, ha a negatívum ellentmond a márka identitásának (VW), ha az üzenet hibázik és csak felháborodást kelt érdemi pozitív tartalom nélkül (Pepsi), vagy ha a cég rosszul reagál egy válságra (United kezdeti reakciója nagyon gyenge volt, csak második nekifutásra kértek érdemben bocsánatot).

A média és a közösségi média szerepe

A média – különösen a közösségi média – kulcsszerepet játszik abban, hogy a negatív reklám milyen mértékben hat a márkára. Hagyományos média (TV, újságok, hírportálok) esetében régóta igaz, hogy a botrány, konfliktus, negatív sztori „hírértékűbb”, mint a pozitív hírek. A sajtó szívesebben számol be egy cég baklövéséről vagy egy merész reklám okozta felháborodásról, mint arról, hogy minden rendben megy. Ennek eredményeként a negatív reklám gyakran többszörös médiamegjelenést kap: a kezdeti incidens utáni „másodlagos reklám” maga a híradás arról, hogy mekkora a felháborodás. Így a negatív esemény híre esetleg olyan emberekhez is eljut, akik eredetileg nem is találkoztak volna az adott reklámmal. (Például lehet, hogy valaki nem látta a Pepsi Kendall Jenner reklámot, de a hírekből értesült róla, hogy a Pepsi elszúrta azt – tehát a negatív hírverésen keresztül mégis képbe került a márka aktuális kampányáról.)

A közösségi média ezt a jelenséget hatványozottan felerősíti. Ma már pillanatok alatt elterjedhet egy negatív tartalom a platformokon: a felhasználók lájkolják, megosztják, véleményezik, mémeket gyártanak belőle. A virális terjedés dinamikája miatt a negatív reklám kontrollálhatatlanná válhat a márka számára. Ráadásul a közösségi médiában gyakori az ún. „lincshangulat” vagy harag-felháborodás kultúra: ha sokan negatívan reagálnak valamire, mások is könnyebben csatlakoznak a kritikus hangokhoz. Az algoritmusok is torzítanak: a dühös reakciók, indulatos kommentek növelik az engagement-et, amitől a platform még inkább teríti a posztot – tehát pont a felháborodás miatt lesz még virálisabb a negatív hír. Egy Cambridge-i kutatás rámutatott, hogy a Twitteren a negatív hangvételű hírek lényegesen messzebbre jutnak, több megosztást generálnak, mint a pozitív hírek (Why social media users like sharing negative news – News & insight).

Ennek a mechanizmusnak egy extrém példája a “cancel culture”, amikor egy közösségi médiában kipattanó botrány nyomán a felhasználók tömegesen bojkottra szólítanak fel egy márkát vagy hírességet. Ilyenkor a negatív reklám ereje abban csúcsosodik ki, hogy a márka nevét összekapcsolják egy negatív kampánnyal, ami kollektív cselekvést (lemondást, törlést) vált ki. Ezt támogatja a média is: amint egy bojkott-hadjárat trending téma lesz, a hírportálok is cikkeznek róla, tovább növelve a nyomást a cégre.

Médiahatás a márkára: A megnövekedett médiafigyelem kétélű fegyver. Egyrészt a negatív reklám hírének terjedése sok új emberhez eljuttatja a márka nevét (ismertség nő), másrészt azonban mindezt negatív kontextusban teszi. A tömegmédia és közösségi média visszhangja gyakran sarkított narratívává formálja a történteket (pl. „az X cég tiszteletlen a nőkkel” vagy „Y márka reklámja rasszista volt”). Ezek a leegyszerűsített címkék még erősebben beleégnek a köztudatba, mint maga az eredeti esemény. Emiatt egy rövid életű kampánybotrány hosszan tartó reputációs problémává válhat a médiavisszhang révén.

A közösségi médiában ugyanakkor lehetőség is rejlik a negatív reklám kezelésére: közvetlen párbeszéd a fogyasztókkal, gyors reagálás, a vállalat emberi arcának megmutatása. Vannak márkák, amelyek ügyesen használták a közösségi médiát a kríziskommunikációra – pl. egy-egy félresikerült reklám után humorral vagy őszinte hangvétellel sikerült oldaniuk a feszültséget és megnyerni a közönség egy részét. A média tehát nem csak passzív közvetítő: a vállalatok aktívan befolyásolhatják a narratívát, ha időben és megfelelő módon szólalnak meg a felületeken. Erről a következő szakaszban, a márkák reakcióstrategiáinál lesz szó részletesebben.

Hosszú távú hatások és márkareakciók

A negatív reklám hatása nem ér véget a pillanatnyi visszhanggal – hosszú távon is éreztetheti hatását a márkán. A legfontosabb hosszú távú tényező a már említett bizalom és márkaérték alakulása. Ha egy márkát sorozatosan negatív benyomások érnek, akkor lassan erodálódik a brand equity – az emberek fejében a márka neve nem a kívánatos, megbízható terméket idézi fel, hanem a kellemetlen emlékeket. Kutatások szerint a komoly negatív publicitás tartós bizalomvesztést okozhat, ami ráadásul független attól, pontosan mi volt a botrány tárgya ([PDF] Is there really no bad publicity? The impact of negative publicity on…). Ez arra utal, hogy a fogyasztó összbenyomása romlik: általában véve kevésbé bízik a cégben, akármi legyen is a konkrét kifogás. Ez a jelenség hosszú távon aláássa a márkahűséget és megnyitja a teret a versenytársak számára, hogy elhódítsák az elégedetlen vásárlókat.

Egy másik hosszú távon fontos szempont a márkaidentitás és értékek kérdése. Ha a negatív reklám egy alapvető márkaértéket kérdőjelez meg (pl. egy környezetbarátnak hirdetett cég környezetszennyezési ügye, vagy egy családbarát márka botránya gyerekek kapcsán), akkor a márka identitása sérül. Ilyenkor a vállalatnak újra kell gondolnia, hogyan építi fel magát a közönség szemében, mert a régi üzenet már hiteltelenné vált. Ez is hosszadalmas és költséges folyamat – néha egy rebranding (újrapozicionálás, névváltás) is felmerülhet szélsőséges esetben, hogy tiszta lapot nyissanak.

Természetesen nem minden negatív reklám hagy tartós nyomot. Sok kisebb botrányt pár hét alatt elfelejt a közvélemény, ha jönnek új hírek, és ha a cég nem követ el újabb hibát. Ilyen esetekben a márka szinte változatlanul tovább tud működni, mintha mi sem történt volna (a mai információs zajban a fogyasztók emlékezete is rövidül). Kulcskérdés azonban a márka reakciója: a gyors és megfelelő kezelés sokat javíthat a hosszú távú kilátásokon.

Márkák reakcióstratégiái negatív reklám esetén: Amikor egy cég szembesül azzal, hogy negatív publicitás érte, tudatos döntéseket kell hoznia a kezelésre. Néhány bevált stratégia és ellenstratégia:

  • Gyors és őszinte bocsánatkérés: Ha a negatív visszhang jogos (valóban hibázott a cég), általában az a legjobb út, ha a márka elnézést kér és felelősséget vállal. A halogatás vagy a védekezés csak tovább szítja a haragot. Egy Harvard Business Review által idézett felmérés szerint azok a márkák, amelyek nyíltan és átláthatóan kezelik a válságot, akár fél éven belül visszanyerhetik a reputációjukat a fogyasztók szemében. (Ezzel szemben, ha tagadnak vagy hárítanak, a bizalomvesztés elhúzódik.) A bocsánatkérésnek hitelesnek kell lennie – sok cégvezető személyes videóüzenetben szokott mea culpázni, ami emberibbé teszi a márkát.
  • Kárpótlás és problémaorvoslás: Fontos megmutatni a közönségnek, hogy a cég tanult a hibából. Ez konkrét lépésekben nyilvánulhat meg: a hibás termékek visszahívása és cseréje, kártérítés az érintetteknek, új biztonsági protokollok bevezetése, stb. Ha a közönség látja, hogy a márka tesz a probléma megoldásáért, akkor könnyebben visszanyerhető a bizalom. Például a Tylenol gyógyszermérgezés-botrány (1982) után a gyártó Johnson & Johnson azonnal visszahívta az összes terméket és feltalálta a biztonsági záras dobozt – ezzel is bizonyítva, hogy elkötelezett a fogyasztók biztonsága iránt. Az ilyen proaktív lépések hosszú távon megerősíthetik a márkát, még egy kezdetben negatív esemény után is.
  • Kommunikációs kontroll és narratívaformálás: A vállalatnak érdemes aktívan kommunikálnia a saját csatornáin (weboldal, sajtóközlemény, közösségi oldalak) a helyzet kapcsán, nem pusztán elszenvedni a médiavihart. Ezzel legalább részben a kezébe veheti a narratíva alakítását. Fontos a megfelelő hangnem – kerüljék a agresszív vagy sértett stílust. Ehelyett empatikus, felelősségteljes és megoldásközpontú kommunikáció ajánlott. Ha sikerül a közönség egy részét megszólítani és megnyugtatni a saját üzenetekkel, az mérsékelheti a negatív reklám hullámait. Transzparencia is kulcsszó: pl. ha vizsgálat indult a cégnél a botrány ügyében, ennek eredményét nyilvánosságra hozni, stb. – így látszik, hogy a cégnek nincs takargatnivalója.
  • Humor és kreatív válasz: Bizonyos esetekben – különösen kisebb bakik, félreértések esetén – egy jól időzített humoros reakció is beválhat. Néhány márka úgy hárította el a negatív visszhangot, hogy rájátszott a saját hibájára egy önironikus poszttal vagy reklámmal, amin a közönség is nevethetett. Ez persze rizikós: csak akkor működik, ha a helyzet nem túl súlyos és a poént a közönség is veszi. Jó példa erre, amikor az egyik gyorsétteremlánc kifogyott alapanyagból és nem tudta kiszolgálni a vásárlókat – ahelyett, hogy mentegetőztek volna, egy humoros hirdetésben elnézést kértek egy tréfás szójátékkal, amit a közönség pozitívan fogadott. A humor levezetheti a dühöt és szimpátiát kelthet, de fontos érzékenyen használni. Súlyos ügyeknél nem ajánlott, mert érzéketlenségnek hathat.
  • Némaság vagy defenzív taktika: Bizonyos esetekben a cégek a hallgatást vagy a minimális reakciót választják, bízva abban, hogy a vihar elül magától. Ez a stratégia akkor működhet, ha a negatív reklám nagyon rövid életű és kis kört érintő ügy, vagy ha a vádak teljesen alaptalanok és önmaguktól kifulladnak. Ugyanakkor nagy a kockázat: a kommunikáció hiányát a közvélemény közönynek vagy beismerésnek értelmezheti. Hasonlóan rizikós a támadó, defenzív hozzáállás (pl. a cég perrel fenyegeti a panaszosokat, vagy támadó stílusban reagál a sajtónak). Az ilyen lépések könnyen olajozhatják a tüzet, sőt újabb negatív híreket generálnak („nem kért bocsánatot, még ő háborog”). Ökölszabályként elmondható, hogy a transzparencia és a proaktív kommunikáció hosszú távon jobb, mint a homályos védekezés vagy a hallgatás. Végletes esetben a hallgatás stratégiája csak akkor célravezető, ha a negatív reklám forrása trollkodás, jelentéktelen provokáció, amit valóban az figyelem hiánya olt ki a leghamarabb.

Hosszú távú reputáció újraépítése: Miután lecsengett a konkrét krízis, a márkának érdemes hosszabb távú lépéseket is tenni a reputációja javítására. Ide tartozhatnak PR-kampányok a cég pozitív értékeiről, CSR (társadalmi felelősségvállalás) projektek indítása, amelyek ellensúlyozzák a korábbi negatívumot (pl. környezetszennyezési botrány után zöld programok finanszírozása, közösségi támogatások). A cél ilyenkor kettős: egyrészt elfelejtetni a rosszat, másrészt új, pozitív asszociációkat kialakítani a márkával kapcsolatban. A folyamat nem megy egyik napról a másikra – néha évek kellenek hozzá. Ugyanakkor a következetes erőfeszítés megtérülhet, hiszen a fogyasztók idővel hajlamosak megbocsátani, ha látják a javulást és őszinte igyekezetet. Jó példa erre a brit BP olajvállalat, amely a 2010-es Mexikói-öböl olajkatasztrófája után évekig építette vissza a hírnevét környezetvédelmi beruházásokkal és új arculattal – mára valamelyest sikerült rehabilitálnia magát a közvéleményben, bár a teljes felejtés sosem garantált.

Összegzés: Átok vagy áldás a negatív reklám?

A fenti elemzést összefoglalva elmondható, hogy a negatív reklám kétélű kard. Egyrészről kétségtelen, hogy publicitást teremt – a márkáról beszélnek, írnak, így ismertsége nő. Bizonyos esetekben (különösen kevésbé ismert márkáknál vagy szándékosan polgárpukkasztó kampányoknál) ez a megnövekedett figyelem rövid távú üzleti előnyökhöz vezethet, például forgalom növekedéshez vagy új piaci szegmensek eléréséhez. Ezt támasztja alá több kutatás is, amely szerint „bizonyos körülmények között a negatív publicitás is növelheti az eladásokat” az ismertség fokozása révén (Burger King’s Misogynistic Tweet: When Provocative Social Media…). A provokatív marketing is akkor működik, ha a célközönséghez közel viszi a márkát és identitást ad neki (még ha másokat irritál is).

Másrészről azonban a negatív reklám komoly kockázatokkal jár. A márkaimázs sérülése, a bizalom elvesztése és a fogyasztói elfordulás valós veszély. A legtöbb empirikus vizsgálat egyetért abban, hogy általánosságban a negatív információ rosszat tesz a márkának – rontja a róla alkotott attitűdöt és csökkenti a vásárlási kedvet (The Effect of Negative Publicity on Brand Equity (Image Attitude, and…). Ráadásul a rossz hír sokszor tovább terjed és tovább él a köztudatban, mint ahogy azt a cég szeretné. A hosszú távú hatás gyakran negatív: a márka értéke (brand equity) és ügyfélbázisa csorbulhat. Ez különösen igaz a megalapozott, nagy múltú márkákra – esetükben több veszítenivaló van, és a negatív reklám inkább ártként jelentkezik, nem áldásként.

A „negatív reklám is reklám” mondás tehát csak részben igaz. Igen, reklám abból a szempontból, hogy felhívja a figyelmet – de nem garantálja a kívánt eredményt, sőt könnyen az ellenkezőjét válthatja ki. Stratégiai szempontból a vállalatoknak alaposan mérlegelniük kell, hogy megéri-e bármilyen formában számolni a negatív reklámmal. A szándékos provokáció lehet sikeres niche-stratégia vagy marketingfogás, de csak akkor ajánlott, ha a márka identitása bírja a sarat és a célcsoport értékeli az ilyesfajta kommunikációt. A lejárató kampányokat érdemes elkerülni, mert többnyire visszaütnek és a cég hitelességét rombolják (Articles by Pinar Yildirim’s Profile | MSN (US), Wiley… – Muck Rack). A botrányok és krízisek pedig természetesen nem kívánatosak – ezekre legfeljebb reagálni lehet, minimalizálva a károkat.

Végül, ami a kezelést illeti: egy márka számára kulcsfontosságú, hogy legyen válságkezelési terve negatív publicitás esetére. A gyors reakció, az őszinteség, a felelősségvállalás és a helyrehozó intézkedések bizonyítottan segíthetnek abban, hogy a reputációs károkat csökkentsék és a márka viszonylag épen kerüljön ki a viharból. A mai média- és közösségi média környezetben a transzparencia és párbeszéd az egyetlen járható út a hitelesség megőrzésére.

Konklúzióként: a negatív reklám lehet kíváncsiságkeltő reklám, de gyakran drága árat kell fizetni érte a márkaértékben. Nem létezik egyszerű igen/nem válasz arra, hogy „jó-e” a negatív reklám – mindig az adott helyzet kontextusától függ. A felelős márkamenedzsment számára a legjobb megoldás, ha tudatosan építi a pozitív márkaértékeket, és igyekszik megelőzni a negatív hírek okait (pl. etikus működés, jó minőség, érzékeny kommunikáció), ugyanakkor felkészül a krízishelyzetekre is. Így ha mégis éri negatív publicitás, azt a lehető legjobban tudja kezelni, minimalizálva a hosszú távú károkat, és adott esetben még tanulva is belőle a márka fejlesztése érdekében.

 

Ha tetszett a cikk, támogasd a blogomat és vedd meg a könyvem.
alul
Címkék:

Egész jók

Legtöbbet olvasott

Csak 5775 Ft

Népszerű

Entrepreneur Stressed over Failure

Így dolgozd fel a kudarcot, ha vállalkozó vagy

Vállalkozónak lenni izgalmas és inspiráló, ugyanakkor tele van bizonytalansággal és sokszor kockázattal. Lehet, hogy már megkaptad azt a “kedvenc” megjegyzést is: „Miért nem keresel inkább egy rendes, stabil állást?” Pedig te pontosan érzed belül, hogy a saját ötleted megvalósítása, a határok feszegetése és az új megoldások felfedezése az, amiért érdemes dolgozni. De mi történik, ha...
Blockchain technology concept

Blockchain a marketingben

A blockchain technológia néhány éven belül óriási áttörést hozott a pénzügyi világban és a digitális ökoszisztéma számos területén. Egyre többet hallani arról, hogyan alakítja át az ellátási lánc menedzsmentjét, az elektronikus kereskedelmet és akár a klasszikus marketingtevékenységeket is. Ha eddig úgy gondoltad, hogy ez a technológia csak a kriptovalutákra jó, akkor érdemes újragondolni a kérdést....
Banknotes.

Így kereshetsz pénzt az AdSense segítségével

Ha te is eljátszottál már a gondolattal, hogy a tartalomgyártásból, a blogolásból vagy a YouTube-videókból származó bevételedet szeretnéd növelni, akkor biztosan találkoztál a Google AdSense nevével. Ez a platform az egyik legismertebb és legkényelmesebb módja annak, hogy a saját weboldaladon vagy videós csatornádon hirdetéseket jeleníts meg, és ezzel valódi jövedelemhez juss. Az AdSense lehetőséget ad...
Business graphs and magnifying glass on table

Alapvető Excel függvények marketingeseknek

Ha valaha is érezted már úgy, hogy a marketingkampányaid méréséhez és elemzéséhez túl sok adatot kell kezelned – táblázatokat, statisztikákat, kattintási arányokat, konverziókat, remarketinglistákat, költségterveket –, akkor bizony nem vagy egyedül. Egy adatgazdag környezetben előbb-utóbb elkerülhetetlen, hogy valamilyen táblázatkezelő eszközzel irányítsd, rendszerezd és elemezd a felhalmozott információkat. A Microsoft Excel az egyik legismertebb, és továbbra...

Itt érsz el

© Copyright 2025